şükela:  tümü | bugün
  • bir metin altıok şiiri. aynı zamanda fazıl say'ın metin altıok ağıtı albümünün ilk eseri. eserin hammadesi, kaynağı, hayat sıvısı, ışığı.

bazan oturduğum yerde
    kendikendime dalıp giderim,
    bulanık geçmişimle.
    genişleyen halkalar çizerim,
    bir düşün uyanık imgesine.

gölünüze taş düşerim.

sizse hep konuşursunuz
    sığınıp kof sözlere,
    kaçarak kendinizden
    uğuldayan hüznünüzle.
    telâşla geceyi bulursunuz.

gözünüze yaş düşerim.

(bkz: metin altıok ağıtı)
    (bkz: metin altıok oratoryosu)
  • fazil say'in metin altiok'a ve sivas katliami'nda hayatini kaybeden insanlara saygi durusu niteligindeki eseri olan metin altiok agiti'nin ilk bolumu. bu bolumun baslangicindaki 37 metronom vurusu hayatini kaybetmis 37 insani temsil eder.

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=zqq4jgc5fn8)
  • bir korku. ergen senelerde bir keşke, olgun zamanlarda bir endişe. bazen istek, ama altı hep endişe ve korku. kendi kendimize değil de başkaları sayesinde olmasından herhalde. olgunlaşıyoruz, artık oluyoruz, ama bunu kendimiz yapmıyoruz. galiba sadece ayrılıklardan sonraki birkaç saat yalnızız, sonrasında hep birileri var. herkes çok uzakta, biliyorum, ama hep birileri var. herkes konuşuyor, kimse kimseyi duymuyor. benciliz ve hiçbir şeyin rövanşı yok, oysa bunu da biliyoruz. çok kötü bu.

mükemmel şiir.
  • gözümüze yaş düşmüş adamın, gırtlağımızda büyüttüğümüz şiiri.
  • serenad'ın (bu) titreşimleri, fazıl'ın (bu) dokunuşları...

de ki işte,
    ben de düş(l)erim onlar ile.
  • telaşlı hayatların dingin durağını anlatan bir metin altıok şiiri. bu durakta bir konak kimbilir nasıl yanmakta. dudaklara düşmüş yağmur gibi bir beste fazıl say ile toprağı eker gibi bir ses seranad bağcan eseri. hayatları dinleyiniz efendim.
  • muhteşem bir metin altıok şiiri. öyle tasvirler ve tanımlamalar var ki. ben bunları yazmak istesem yüzlerce sayfada ancak anlatmanın kıyısından geçerdim.

bir düşün uyanık imgesine genişleyen halkalar çizmekten bahsediyor. genişleyen halkalar, genişleyen halkalar, genişleyen halkalar...ben hissettiğim duyguyu bile aktaramıyorum şu an. ne komik.

ve uğuldayan bir hüzünle kendinden kaçmak...iki kelimeyle karşındakini nakavt etmek derler buna. en azından ben düşerim. ve hatta düştüm.