şükela:  tümü | bugün
 • ian fleming'e james bond karakteri için ilham kaynağı olan sırp asıllı mi6 ajanı.
  bu durumda öykülerdeki -m imzalı patron da mi6'nin kurucusu mansfield cumming oluyir.
 • türkçeye casuslar casusu * olarak çevrilmiş gerçek hayat hikayesinin sahibi insan. 2. dünya savaşında çift taraflı ajanlık yapmış olan şahsiyet, pearl harbor baskınını 6 ay evelinden bildirmiş olmasına rağmen, amerikalılar tarafından iplenmemiştir.
 • james bond'un esin kaynağı olmasının yanı sıra ikinci dünya savaşı'na yön veren casuslardan en önemlisidir.
  tam adı dusan m. popov'dur.

  umursamaz bir playboy olarak hayatını sürdürürken; ilk olarak bir arkadaşı tarafından nazi istihbaratı'nda görev teklif edilir. naziler'den nefret eden genç popov, bir yandan bu teklifi kabul eder, öte yandan da hemen ertesi gün ingiltere'ye uçup majesteleri'nin hizmetine girmek istediğini belirtir ve kabul edilir. tricycle operasyonu'na dahil edilir.

  görevi; alman istihbaratı'na yanlış bilgiler vererek naziler'i geriletmektir. bunda ne ölçüde başarılı olduğu, ingilizler'in enigma ile alman istihbarat bilgilerini çözmesiyle görülür.

  ilginç taktikleri vardır. micro dot denen bir yöntemle, bir nokta boyutunda yazılan koca bir paragrafı okuyacak bir mikroskop sahibidir. kumar tutkusu nedeniyle değişik şifreli mesaj yöntemleri geliştirmiştir. mesela rulet masasında oynanan numaralarla buluşma tarihlerini şifreli olarak karşısındakilere bildirir.

  oldukça soğukkanlıdır. alman istihbaratı tarafından verilen şöforü, popov'un çift taraflı çalıştığını fark edince popov tarafından öldürülür.

  avrupa'dan sonra ingilizler'in referansı ile abd'ye gider. burada simone simon ile aşk yaşar.

  hala kendi adamları olduklarını sanan naziler tarafından japonlar'a bilgi vermekle görevlendirilir. japonlar'ın kendisine pearl harbor'ın durumu ile ilgili sorular sormasından işkillenip durumu fbi'a bildirir.

  ancak bizzat hoover tarafından playboy tarzı yaşamından dolayı iplenmeyip bu kritik istihbarat dikkate alınmaz. oysa üç buçuk ay önceden baskını bildirmiştir.

  ian fleming'le ise ikinci dünya savaşı başında portekiz'de estoril kumarhanesi'nde * tanışmışlığı vardır.

  gönüllü olarak ingiliz ajanlığı yapan bu adam, hem ingilizler için bulunmaz bir nimet, hem de casuslar dünyası için efsane isimlerden biri olmuştur.
 • acemi ajanlik donemi lakabi skoot, tur. sonradan tricycle lakabini almistir.

  abwehr e katilmasini saglayan kisi johnny jebsen isimli eski bir universite arkadasidir. hr
 • pearl harbour'u fbı başkanı edgar j. hoover'a aylar önce iletmiştir ama hoover'ın takıntıları nedeniyle istihbaratı dinlenmemiş, popov'un ingilizlere çalışıyor olduğunu kanıtlamasına rağmen, onu alman istihbaratı'nın adamı muamelesi yaptığı için amerikalılar'a çok pahalıya patlamıştır ve 2. dünya savaşı'na amerika'yı sokmasına neden olmuştur. japonların 7 aralık 1941'deki bu saldırısı sonrası 2400 amerikan vatandaşı öldürülmüş, 12 savaş gemisi batırılmış, 9 'u ağır hasar almış, 164 uçak imha edilmiş. bu arada murat yetkin'in meraklısı için casuslar kitabı'nda detaylarıyla verdiği saldırıya dair önemli bir bilgi de japonlar pearl harbour saldırısını 1 yıl önce ingilizlerin taranto'da uyguladıları taktikten esinlenmiş ama daha büyük ölçeklisini uygulamışlar. bu arada amerikalıların bu ağır darbeyi hoover'ın takıntılarının eseri olarak sorgulamaya başlaması çok çok sonraları olmuş. nitekim popov ile ilgili duşko popov: casuslar casusu olarak koza yayınları'ndan 1974'de çıkan kitabı sahaflardan bulup okursanız dönemin siyasi politik vaziyetine dair ciddi bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • ww2 özel ilgi alanım olduğundan ve ismini önceden bildiğimden kendisinin anılarını anlattığı kitabını alıp okumuşluğum var. oldukça sürükleyici bir kitap fakat sorun şu ki olaylar haddinden fazla kusursuz bir şekilde oturuyor. yani atmasyon diyemem ama sanki bir miktar abartma ve kendine yontma hali sezdim anılarında. yine de okumanızı tavsiye ederim eğer istihbarata meraklıysanız.

hesabın var mı? giriş yap