şükela:  tümü | bugün
  • bir yer düşünün; yargısız, sevecen... bir şey olmaya itmeyen her şey ile sizi içine çeken...

toplumun güvenli kollarından 'engelli veya ötekileştirilmişler' olarak orada olmaktan gurur duyduk...

bizim yolumuz düştü neyse ki öyle bir yere...

http://lafsalatacisi.blogspot.com.tr/…yarindan.html
  • deniz yildizinin hikayesini gercege donusturmus kocaman yurekli insanlarin mekanidir. orada insanlar engelliler ve digerleri diye ayristirilmaz. kapisi yoktur, herkes gonul rahatligiyla girer. istersen, bir isin ucundan tutar bir engel de sen kaldirirsin, istersen mutfaktan bir cay alir, doganin sesini dinlersin.

sen, ben geldim demeden, hos geldin diyen hic tanimadigin simsicak insanlar karsilar seni. burada en cok, daha ne yapabiliriz konusulur. ayrilirken, aklinin, yureginin bir yani kalir burada. tekrar gelecegin gunun umudu daha sıkı baglar hayata.

yolunuz kaş'a duserse gelin. neverlandın varligina inanacaksiniz.
  • 2 ayda bir beni toprak çağırır. beni tanıyanlar bilir o zamanlar geldiğinde çadırımı alıp 2 gün kaçarım. bu sebeptendir ki cuma günü iznimi aldım ve assos a gitmek için çantamı hazıladım. o sıralar kaş ta olan yine 2 sene önce yolda tanıştığım benim gibi kamp meraklısı arkadaşımı aradım.
    -nasıl gidiyor? yoldasın yine.
    -evet ama durdum. çok güzel bir yerdeyim. çok seversin çok.
    -ben de assos a gidicem.
    -bence buraya gel.
    -tamam geleyim.

perşembe akşamı çıktım istanbul dan yola. otogardan çukurbağ minibüsüne binip yukarıya doğru çıkmaya başladık. kaş a daha önce geldim ama köylere çıkmamıştım. çıktıkça karnım heyecandan gıdıklanmaya başladı.

kapısından içeri girdim arkadaşım karşıladı beni. sonra minik güzeller emre ile zeyno. sonrası 5-6 gönüllü arkadaş.sanki bir yere gitmişimde geri gelmişim gibi samimi ve mutlular biri gelince.çünkü aynı sevgi buraya getiren herkesi.

aslında bu yazıya başlarken uzunca yazmayı planladım. ama yazamıyorum. 2 gün kaldım ama tüm ayrıntıyı gözlemini anlatmak istiyor insan. ama yazamayacağım. atladığım her ayrıntı bütünü bozacakmış gibi. bütün burayı ayakda tutan. o yüzden gönül olun. gelin görün. tutun işin ucundan.

(ben buraya gelirken aklımda temmuz ayında defterimde çizik atacağım bir yurtdışı bisiklet turu vardı. şimdi heyecanla beklediğim burası için temmuz.)

herkesin yapabileceği birşey var burada. mesela pazartesi işe dönecek olmasam bisikletleri ve enstrümanları elden geçirecektim. ama yine gelip yapacağım. istediğinizde gelip elinizden geleni yapabilirsiniz.

bir selam verin sadece.
    borçlu olduğumuz o kadar çok şey var ki burada hepsini telafi edebileceğinizi hayal ediyorsunuz.

ve düşünün bir hayal inşa ediyorsunuz insanlar burada mutlu. hep hayallerimiz kırıldı bu zamana kadar. belkide hayali kırık olanların kırıkları birleşip bir yol oldu burada hayale.
  • bir seye gonul verip bunun icin calisip, cabalamanin resmidir dusler akademisi kas. kendileriyle gecen sene ufak bir ziyaretle tanismistim. iceri girip oylece etrafa bakinirken, bir ayaginda protezi olan bir arkadas kolumdan tutup kostur kostur gezdirdi, yorulup oturunca huop bu cay dedi yarim saat sonra yemek var bi yere kaybolma dedi. gonulluler etrafta surekli bir seylerle ugrasiyordu. gittigim tarihlerde zihinsel engelli bir grup cocugun gelisine hazirliklar yapiliyordu. go oyundan hamlelerin heykelleriyle ilgili bir sergi vardi eski okulun alt katinda, resim, muzik atolyeleri duzenleniyor, bahcelerinde bulunan tarla ekilip, biciliyor, atolyelerden uretimler yapiliyor, kutuphaneler calisma odalari dolu lafin kisasi bal ureten kovan gibi bir yerdi. bu heyecanlarini daima korumalari dilegiyle.. selam olsun size...
  • en kısa zamanda gönüllüsü olacağım stk.

dün istanbul'dan gelen bir arkadaşımla ziyaret etme fırsatını yakaladım. haliyle sezon kapalı olduğu için iki gönüllü arkadaşımızdan başka kimse yoktu. biri istanbul'dan diğeri bir başka stk kuruluşu olan alliance network aracılığı ile gelmiş olan rus uyruklu genç bir arkadaşımız.

kendilerini web sitelerinde şöyle tanımlıyorlar.

çukurbağ ilkokulunda faaliyet gösteren bir köy akademisidir. engellilik ve kronik hastalıklar başta olmak üzere gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan birey ve gruplara; alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz olarak eğitim, üretim ve ortak yaşam hizmetleri sunar. akademide tüm çalışmalar gönüllülük esasıyla yürütülür.