şükela:  tümü | bugün
 • umberto eco'nun deneme yazılarından oluşan kitabının ismi. çeviri leyla tonguç'a ait.
 • james bond filmleri tadında yaşamaktır.

  geniş bir hayal gücü ile ne darbeler, ne ihtilaller ortaya atar, binlerce masum insanı haksız yere mapus damına koyar, yargılar, intiharlarına sebep olur, mahvolan hayatlarını sinema perdesine bakar gibi izlersin.

  bereketli iştir düşman yaratmak, iktidarı elinde tutan biz zamanlar sscb ve çin'de olduğu gibi politik rakiplerini ortadan kaldırmak için türlü dalaveralarla bu oyunları kurar...
 • biri sana düşman olsun istiyorsan ..sev..sadece sev..bak nasıl canına okuyor..gör o zaman..
  değer ver kıymet ver..senden canını alsa gitmiyor öfkesi..
  insanoğlu zalim kuzum..sevmeyeceksin..kimseyi..
 • kitapta epey sağlam tespitler var.

  "düşmanlarımız bizden farklıdır ve bizimkilerden farklı olan adetlere göre davranırlar. yabancılar da farklıdır. roma dönemi kabartmalarında bile barbarlar sakallı ve yassı burunlu olarak tasvir edilmiştir ve barbar nitelemesi de bildiği üzere, dil ve dolayısıyla düşünce kusuruna işaret eder." s.17

  "....
  amerikan toplumunun tamamının bir barış toplumuna dönüştürülmesinin bir felaketle sonuçlanacağı çünkü insan toplumunun uyumlu bir şekilde gelişmesinin temelini oluşturan tek şeyin savaş olduğu belirtiliyordu.
  ..."
 • halkın devlete olan bağlılığını arttırmak için kullanılan bir yöntem. kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle bir düşman yaratırsın ve insanları bu düşmanın onların yaşam düzenini mahvedeceğini söylersin sonra da halk bu ortak düşmanın korkusundan devlete sığınır. yıllarca ülkemizde yapılan ''dört tarafımız düşmanla çevrili'' ya da sovyetlerde, ''troçki'nin, sürekli sovyetleri yok etmek için komplalar kurması'' propagandaları buna bir örnektir. ayrıca halkın tüm nefreti bu yaratılan düşmana yönlendirilir ki boşalımlarını da sağlamayı ihmal etmesinler. aslında bunu ve totaliter sistemleri daha iyi anlamak için kesinlikle okunması gereken roman (bkz: nineteen eighty-four)
 • tarih boyunca iktidar sahiplerinin kendi halkları arasındaki farklılıklar ortadan kaldırarak toplumu konsolide etmek için uyguladıları metoddur.
  (bkz: öteki)
 • kitapta italya ve italya'ya dair yazılmış olan şeyleri çizip türkiye ve türkiye'ye dair eşdeğer şeyleri yazdığınızda aynaya bakmış gibi hissediyorsunuz.