şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hristiyan haçlı avrupalının, sultan süleyman'a muhteşem süleyman lakabı takması kadar ilginç olmayan olaydır, sayın amına koduğum. ya da avrupada kesmediği kavim kalmayan atilla'ya, tanrının kırbacı demeleri kadar da olabilir.

  kudüs fatihi olarak bilinen selahaddin eyyubi'ye hayranlıkları ve duydukları saygı da cabası.

  plevne müdafaası sonrası, kılıcını rus generale teslim eden osman paşa'ya, kılıcı ve nişanlarını teslim eden rus çarı'nı da ananızla bir çadırda yalnız bırakırsınız artık.

  cengiz han var mesela. filmleri, dizileri çekiliyor. bunu nasıl yapsak?

  o kadar orospu çocuğusunuz ki; bu şerefsizlikleri parayla yapıyorsanız, ona mı üzüleyim, yoksa hakikaten beyinsiz olduğunuza mı bilemiyorum.

  edit: selahaddin eyyubi hatırlatması ve katkısı için amra'ya teşekkürler.

  edit2: amator king hatırlatması üzerine osman paşa eklendi.

  edit3: uzun boylu kel boynu killi'nin isteği üzerine cengiz han'da müdahil oldu konuya.

  editson: çok mesaj geliyor. o da var, bunu da unutma, şeklinde. herkese katkıları için teşekkürler. entry kalabalıklaştıkça özünden uzaklaşacak. bu örnekler yeter mal değneklerine.

  başlık sahibine el-cevap editi: bu dangoz, verdiğim örnekteki ünvanların yy'lar sonra verildiği üzerinden savunmuş sıçtığı boku. diyor ki; üzerinden 10 asır geçmeden övdükleri için, işkillenmemiz lazımmış. entry ilk yazıldığı andaki hatayı yapıp, uzun uzun cevap vermeyeceğim. aslında, kendisi de biliyor yediği boku, o yüzden en güzeli, yav he he, deyip geçmek. meraklısı var ise, verdiğim örneklerdeki övmelerin ne kadar zaman sonra yapıldığını araştırır, doğruyu öğrenir. ve akabinde, bu gibi dingillerin yalan dolan manipülasyonlarına hassiktiri çeker.
 • düşmanın en tehlikelisi sana dost görünendir.
  sebebi budur.
  bugünlerde yeni yeni atatürk'ü sevmeye başlayanlara dikkat !
 • hayranlıklarını gösterecek kadar dürüst olmalarındandır. şu batı'nın biraz da ahlakını mı alsak acaba
 • daha fazla yalayıp daha fazla atatürk'e hakaret ederseniz bir gün belki siz de lord eddard gibi olabilirsiniz. gayret göstermelisin küçük troll.*
 • atatürk'ün ne kadar büyük bir lider olduğunu gösterir.

  tıpkı "içimizdeki hainlerin atatürk'ten nefret etmesinin" de gösterdiği gibi...
 • kim; pkk, ışid, rusya, iran, suriye filan atatürk'ü çok mu seviyormuş. hadi başka kapıya.
 • geçen senelerde g20 zirvesinde "erdoğan obamada'dan makas aldı, merkel uzun adama hayran hayran baktı, hepsi ona hayran, herkes ona kurban oyyy oyy" diye beyanlarda bulunan sevgi pötürcüklerinin, bu adamlar atatürk'e hayranlığını dile getirince komplo teorisi uzmanı kesilmesi.

  herşey mi çıkara yontulur arkadaş, sineğin yağını süzüyorlar artık.
 • bir kere nereden tutarsan tut elinde kalan bir önerme.

  hadi diyelim sizin komplo teoriniz doğru olsun, hadi diyelim atatürk, avrupa'nın gizli ajanı falan olsun osmanlı'yı yıkmak için getirdikleri.

  bu kadar komik bir şey olamaz. olm adamlar osmanlı'yı niye yıkmak istesin ki? şimdi kendini düşmanın yerine koy;

  zaten "hasta adam" diye nitelendirmişsiniz, elinizde oyuncak etmişsiniz, padişahları istediğiniz gibi oynatıyorsun maddi açıdan rezalet durumda, dış borç almış başını gitmiş, dışa bağımlı olmuş, halk cahil okuma yazma oranı çift hanelerde bile olmayan, üstüne üstlük savaşı falan kaybetmiş, buna bağlı mondros'u imzalatmışsın, bu da sana istediğin yeri girip işgal etme hakkı veriyor, şurayı ben alayım şurayı sen al diye bölüşüyorsun aranızda.

  ingilizler oraya girmiş işgal ediyo, fransızlar öbür taraf agirmiş işgal ediyor, dedik ya padişah da zaten "aman tadımız kaçmasın" modunda, işgallere ses bile çıkarmıyor.

  ee?? şimdi sen bu durumdaki bir ülkeye niye kurtarıcı rolünde bir "ajan" gönderirsin amk? hangi akla mantığa sığıyor?

  hadi bir akıl tutulması yaşadınız hep beraber böyle bir karar aldınız, o durumdaki ülkeleri zaten görüyoruz. o ajana niye okuma yazma oranını arttıracak bir devrim yaptırırsın?

  o ajana neden halka kadın-erkek eşitliği verdirirsin?
  o ajana neden saltanatı kaldırtır, cumhuriyet getirttirirsin? saltanatı kontrol etmesi daha kolay.
  o ajana neden sanayiyi teşvik ettirecek, çiftçiyi motive edecek, ekonomiyi canlandıracak bir role büründürürsün?
  o ajana neden düzenli ordu kurdurursun?
  o ajana neden yabanci okullari kapattirsin?

  daha neden diye sorabileceğin çok şey var.

  eğer sen düşmanına gerçekten böyle bir ajan gönderip, istediğin gibi evirecek olsan, sömürecek olsan emin ol, din üzerinden birini gönderir, halkı sustururdun. okuma yazma oranını arttırmazdın çünkü halk cahil kalsın isterdin. sanayiye teşvik falan verdirtmezdin, gider kendin kurardın fabrikayı, türkleri de köleden hallice çalıştırırdın.

  ayrıca zaten sevr antlaşmasını da imzalamışsın osmanlı hükümeti ile, iyice avcuna almışsın, neden onu yok sayacak bir adam gönderip, halkı sana karşı örgütletip, senin aleyhine olacak bir anlaşma imzalamak durumunda kalırsın en sonunda?

  hayır sanki avrupa bize dediği hiç bir şeyi kabul ettiremiyordu da, böyle bir strateji izlediler.

  olm manyak mısınız, adamlar zaten avcuna almış seni istediği gibi oynuyor, niye kendine iş çıkarsın amk?
 • buram buram cehalet kokan bir tespittir. ingilizler her ne kadar yavşak da olsalar centilmen insanlardır. bu tipler bilmez ama şöyle bir adam ve hikâyesi var.

  mustafa ertuğrul isminde bir osmanlı subayı vardır. bu subay, harp okulu'nun topçu sınıfından mezun olduğu günden kurtuluş savaşı'na kadar full savaşmış hiç durmamış. 1912'den 1920'ye kadar. 8 yıl boyunca. durmaksızın.

  ancak titri sadece durmaksızın savaşmasından ötürü gelmemektedir. birinci dünya savaşı sırasında kendisi dünya savaş tarihine geçecek ve bir top bataryasıyla uçak gemisi batıracaktır. gemi ingilizlerin gemisidir. adı ben my chree'dir.

  ege ve akdeniz'de askerleriyle birçok işgalci gemisini batırmış(200 adetten fazla), ünü o kadar yayılmış ki işgal kuvvetlerinin kıyıdan değil açıktan seyretmesine yol açmıştır. 1918'de birinci dünya savaşı bitip, mondros mütarekesi imzalanınca işgalciler anadolu'yu karış karış işgal etmeye başladılar. mustafa ertuğrul'un büyük başarılar sağladığı aydın'ı da ingilizler işgal etti. batırdığı ben my chree'nin komutanı charles rumney samson dağın tepesindeki bataryayı gördükten sonra askerleri sökülmesi için emir beklerlerken "gösterdiği kahramanlıktan dolayı bu batarya toplarının kamalarını sökmek askeri şerefe aykırıdır" diyerek bataryanın yerinde kalmasını emreder.

  halen fiilen süren bir savaşta taraflardan bir subay, karşı taraftakini selamlamakta ve başarılarını takdir etmektedir. bu bıraktıkları toplar, 2 yıl sonra mustafa ertuğrul'un elinde ingilizler'in desteklediği yunanlara karşı yapılacak olan kurtuluş savaşı'nda epey mühim yer tutacak ve mustafa ertuğrul yunanları bu toplarla perişan edecektir.

  10 tane madalyası bulunan, yüzlerce gemi, bot, torpido batıran hatta uçak bile düşüren bu adamda da bir gariplik var o zaman bu sığ bakış açısına göre. hakkında daha fazla bilgi almak isteyen, atatürk'ün bizzat teşviğiyle yazdırdığı hatıralarının kitap haline getirilmesiyle oluşturulan ben bir türk zabitiyim isimli kitabı okuyabilir.