şükela:  tümü | bugün
 • hristiyan haçlı avrupalının, sultan süleyman'a muhteşem süleyman lakabı takması kadar ilginç olmayan olaydır, sayın amına koduğum. ya da avrupada kesmediği kavim kalmayan atilla'ya, tanrının kırbacı demeleri kadar da olabilir.

  kudüs fatihi olarak bilinen selahaddin eyyubi'ye hayranlıkları ve duydukları saygı da cabası.

  plevne müdafaası sonrası, kılıcını rus generale teslim eden osman paşa'ya, kılıcı ve nişanlarını teslim eden rus çarı'nı da ananızla bir çadırda yalnız bırakırsınız artık.

  cengiz han var mesela. filmleri, dizileri çekiliyor. bunu nasıl yapsak?

  o kadar orospu çocuğusunuz ki; bu şerefsizlikleri parayla yapıyorsanız, ona mı üzüleyim, yoksa hakikaten beyinsiz olduğunuza mı bilemiyorum.

  edit: selahaddin eyyubi hatırlatması ve katkısı için amra'ya teşekkürler.

  edit2: amator king hatırlatması üzerine osman paşa eklendi.

  edit3: uzun boylu kel boynu killi'nin isteği üzerine cengiz han'da müdahil oldu konuya.

  editson: çok mesaj geliyor. o da var, bunu da unutma, şeklinde. herkese katkıları için teşekkürler. entry kalabalıklaştıkça özünden uzaklaşacak. bu örnekler yeter mal değneklerine.

  başlık sahibine el-cevap editi: bu dangoz, verdiğim örnekteki ünvanların yy'lar sonra verildiği üzerinden savunmuş sıçtığı boku. diyor ki; üzerinden 10 asır geçmeden övdükleri için, işkillenmemiz lazımmış. entry ilk yazıldığı andaki hatayı yapıp, uzun uzun cevap vermeyeceğim. aslında, kendisi de biliyor yediği boku, o yüzden en güzeli, yav he he, deyip geçmek. meraklısı var ise, verdiğim örneklerdeki övmelerin ne kadar zaman sonra yapıldığını araştırır, doğruyu öğrenir. ve akabinde, bu gibi dingillerin yalan dolan manipülasyonlarına hassiktiri çeker.
 • düşmanın en tehlikelisi sana dost görünendir.
  sebebi budur.
  bugünlerde yeni yeni atatürk'ü sevmeye başlayanlara dikkat !
 • hayranlıklarını gösterecek kadar dürüst olmalarındandır. şu batı'nın biraz da ahlakını mı alsak acaba
 • daha fazla yalayıp daha fazla atatürk'e hakaret ederseniz bir gün belki siz de lord eddard gibi olabilirsiniz. gayret göstermelisin küçük troll.*
 • atatürk'ün ne kadar büyük bir lider olduğunu gösterir.

  tıpkı "içimizdeki hainlerin atatürk'ten nefret etmesinin" de gösterdiği gibi...
 • kim; pkk, ışid, rusya, iran, suriye filan atatürk'ü çok mu seviyormuş. hadi başka kapıya.
 • geçen senelerde g20 zirvesinde "erdoğan obamada'dan makas aldı, merkel uzun adama hayran hayran baktı, hepsi ona hayran, herkes ona kurban oyyy oyy" diye beyanlarda bulunan sevgi pötürcüklerinin, bu adamlar atatürk'e hayranlığını dile getirince komplo teorisi uzmanı kesilmesi.

  herşey mi çıkara yontulur arkadaş, sineğin yağını süzüyorlar artık.
 • bir kere nereden tutarsan tut elinde kalan bir önerme.

  hadi diyelim sizin komplo teoriniz doğru olsun, hadi diyelim atatürk, avrupa'nın gizli ajanı falan olsun osmanlı'yı yıkmak için getirdikleri.

  bu kadar komik bir şey olamaz. olm adamlar osmanlı'yı niye yıkmak istesin ki? şimdi kendini düşmanın yerine koy;

  zaten "hasta adam" diye nitelendirmişsiniz, elinizde oyuncak etmişsiniz, padişahları istediğiniz gibi oynatıyorsun maddi açıdan rezalet durumda, dış borç almış başını gitmiş, dışa bağımlı olmuş, halk cahil okuma yazma oranı çift hanelerde bile olmayan, üstüne üstlük savaşı falan kaybetmiş, buna bağlı mondros'u imzalatmışsın, bu da sana istediğin yeri girip işgal etme hakkı veriyor, şurayı ben alayım şurayı sen al diye bölüşüyorsun aranızda.

  ingilizler oraya girmiş işgal ediyo, fransızlar öbür taraf agirmiş işgal ediyor, dedik ya padişah da zaten "aman tadımız kaçmasın" modunda, işgallere ses bile çıkarmıyor.

  ee?? şimdi sen bu durumdaki bir ülkeye niye kurtarıcı rolünde bir "ajan" gönderirsin amk? hangi akla mantığa sığıyor?

  hadi bir akıl tutulması yaşadınız hep beraber böyle bir karar aldınız, o durumdaki ülkeleri zaten görüyoruz. o ajana niye okuma yazma oranını arttıracak bir devrim yaptırırsın?

  o ajana neden halka kadın-erkek eşitliği verdirirsin?
  o ajana neden saltanatı kaldırtır, cumhuriyet getirttirirsin? saltanatı kontrol etmesi daha kolay.
  o ajana neden sanayiyi teşvik ettirecek, çiftçiyi motive edecek, ekonomiyi canlandıracak bir role büründürürsün?
  o ajana neden düzenli ordu kurdurursun?
  o ajana neden yabanci okullari kapattirsin?

  daha neden diye sorabileceğin çok şey var.

  eğer sen düşmanına gerçekten böyle bir ajan gönderip, istediğin gibi evirecek olsan, sömürecek olsan emin ol, din üzerinden birini gönderir, halkı sustururdun. okuma yazma oranını arttırmazdın çünkü halk cahil kalsın isterdin. sanayiye teşvik falan verdirtmezdin, gider kendin kurardın fabrikayı, türkleri de köleden hallice çalıştırırdın.

  ayrıca zaten sevr antlaşmasını da imzalamışsın osmanlı hükümeti ile, iyice avcuna almışsın, neden onu yok sayacak bir adam gönderip, halkı sana karşı örgütletip, senin aleyhine olacak bir anlaşma imzalamak durumunda kalırsın en sonunda?

  hayır sanki avrupa bize dediği hiç bir şeyi kabul ettiremiyordu da, böyle bir strateji izlediler.

  olm manyak mısınız, adamlar zaten avcuna almış seni istediği gibi oynuyor, niye kendine iş çıkarsın amk?
 • öncelikle (bkz: lafı götünden anlamak)

  türkiye düşmanları atatürk'ü sevmez. hem de hiç sevmez. ama bizim atalarımızın o muazzam "bükemediğin bileği öpeceksin" sözü gereği büyük saygı duyar.

  neden peki?

  çünkü atatürk, çanakkale'de daha anzaklar karaya ayak basarken işin nereye varacağını anında çözüp, ana karargahın basiretsizliğine rağmen anında hareket ederek cephenin felaketini önlemiş, bununla da yetinmeyip, bir sonraki harekatın yerini bile tam isabetle tahmin edip o harekatı da durdurmuştur.

  çünkü atatürk, dünyanın o dönemki en büyük devletlerinin dibine kadar desteklediği, "1 yılda yarılamaz" diye övdükleri bir savaş düzeni oluşturmuş yunan ordusunu, 36 saat içinde yenmiş, sonra da önüne katıp 14 günde afyon'dan izmir'e kadar kovalamıştır.

  çünkü atatürk, bu savaş süresince en ufak bir insanlık dışı iş, kahpelik, namussuzluk yapmamış, zaferini bileğinin hakkıyla kazanmıştır.

  çünkü atatürk, "biz kimsenin düşmanı değiliz. yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız" sözü gereği, bu evire çevire yendiği ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmak, yeri geldiğinde müttefik olmak olgunluğunu gösterebilmiştir.

  çünkü atatürk, zaferden sonra, her türlü güç elindeyken, istese tek bir emirle, gelmiş geçmiş en kudretli hükümdar olabilecekken nefsini yenip bilimin, aklın, çağdaşlığın ve aydınlanmanın yolunu seçebilmiştir.

  çünkü atatürk, avrupa'da hitler'ler, mussolini'ler, franko'lar, horty'ler, salazar'lar zuhur ederken, vatandaşlık bilgisi kitabı yazdırıp, çok partili demokrasiyi zorlayabilmiştir.

  anladın mı benim geri zekalı yavrum?