şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zencilerde olmayan bir olgudur, o yuzden zenciler beyazlara gore daha rahat yururler (bkz: bipedal)(bkz: tripedal)
 • yürümeyi öğrenmenizi geciktirebilir bir korkudur.çoğu zaman yükseklik korkusuyla karıştırılır.(bkz: yükseklik korkusu)
 • adalet ağaoğlu'nun ilerleyen zamanlarda çıkacak kitabı. altı öyküden oluşuyor. bildiğiniz gibi adalet ağaoğlu 96'da bir trafik kazası neticesinde düşüp ağır şekilde yaralanmıştı.
 • adalet hanım'ın, şahsımı çok sevindiren yeni kitabıdır.

  --- spoiler ---

  “şimdi öyle bir şey ki yazmak, sigara tiryakiliğinden daha büyük bir tiryakilik. sahiden. ben elimden düşürmediğim sigarayı kolayca bıraktım, hiç de aramadım. fakat yazmayı bırakamadım, tiryakilik o dereceydi. şimdi yaklaşık son iki yıldır evden dışarı çıkamıyorum, yine de yazmadan duramıyorum. yazmak, su içer gibi içimden geliyor hep.

  son dönemde yatakta daha sık zaman geçiriyorum. üç kere düşmüşüm yere. doktorlar tarafından sırt üstü yatağa yatırılmışım. zaman içinde yavaş yavaş kendime geldim. fakat korkuyu yenemedim. o dönemde içimde büyük bir düşme korkusu vardı. onu mutlaka bir biçim altında anlatmak istiyordum. düşmek sadece yere düşmekten ibaret değil. bir de manevi yanı var.

  ‘düşme korkusu’ adı altında altı tane hikâye yazdım. çünkü düşmenin çeşitli anlamları var. saygınlığını kaybetmek var, değerini kaybetmek, gözden düşmek, çaresizliğe düşmek var. bunun manevi yanını göz önünde tutarak düşme korkusunu yazmaya karar verdim.”
  --- spoiler ---
 • bir düğün gecesi ile bu kitabı yazanın aynı kişi olduğuna inanmak zor. kitap çok akıcı evet ama anlatılmak istenenler çok yüzeysel.
  sanki soyut düşünce kavramını açıklama amacı var veya ortaokul öğrencisine gerçek anlam-mecaz anlamı anlatmak ister gibi.**