• schloss benrath’ın bahçesinde yürüyüş yapmak/bisiklet sürmek güzel bir aktivite önerisidir.
  • run or die şehri.
    şehirdeki toplu taşımaların saatlerinin birbiriyle senkronizasyonu o kadar kötü ki varmak istediğiniz yere aktarma yaparak gidiyorsanız ve zamanında ulaşmak istiyorsanız sürekli bir koşma halinde olmanız lazım :)
  • bu pek bi’ sevilen vilayette inşaat piyasası ne durumdadır, inşaat ve mimari ile alakalı ne tür iş imkanları bulunmaktadır bilen duyan fikir yada bilgi sahibi olan ve yardımcı olacak var mıdır acaba?
    lüksü sefiyoğm rofl...
  • geçtiğimiz yıl 8 ay bilfiil yaşadığım güzel şehir.
  • yakında geleceğim şehir. önerilere açığım
  • geçtiğimiz hafta oradaydım ancak şansıma, yağmur, şehri keşfetmeme müsade etmedi. cumartesi akşamı fuar çıkışı (show k 2019) tren istasyonu bildiğin mecidiyeköy metrobüs durağı gibiydi. aynı şekilde taksi durağı da ana baba günü gibiydi ancak her şeyde olduğu gibi bunda da sistemli çalıştıkları için (fucking boring german discipline) her iki izdiham da 15 dk içerisinde dağıldı ki kendilerini bu konuda tebrik etmek isterim.

ayrıca 3 yılda bir yapılan show k fuarı ki tüm plastik dünyası burada oluyor, gerçekten çok büyük bir alanda kurulmuş. yani fuarları ile ünlü olmasın da ne olsun? akıllıca yönetilen bu organizasyon nedeniyle kiralık taksi, boş otel odası ve neredeyse restoranlarda yer bulmak mümkün değil. tüm şehir bahsetmiş olduğum fuar nedeniyle eşek yüküyle para kazanıyor.
  • 4 kasım 2019 tarihinde inşaat sırasında bomba bulunmuştur.

kaynak
  • güzel bir alman şehri.

ren nehri'nin kenarında upuzun, geniş ve ferah bir kordon, iç kısımda birbirine paralel geniş caddeler, bunlardan birinin ortasından geçen kanal, her zamanki gibi düzenli, ip gibi kaldırımlar, caddeleri kesen sokaklar... geniş ve üzerinde köprüler de bulunan ren nehri kenarı çok keyifli. kordon boyunda restoranlar, cafeler var, ayrıca yürüyüşler için de ideal. merkezden nehir kenarına giderken barlara da ulaşılabiliyor. iş merkezi de olması sebebiyle nispeten büyük şehirlerden sayılabilen bu şehirde, her türlü lüks markanın da mağazası var. epey uzakdoğulu turist de gözlemlemek mümkün.

hollanda sınırına yakın olması sebebiyle, roermond başta olmak üzere muhtelif hollanda şehirlerine gitmek için de güzel bir konumda.

uçak saatleri de iyi, türkiye'den bu mevsimde 20.45'te kalkan uçakla ulaşıp, dönüşte de 17.50'de düsseldorf'tan kalkan uçakla dönmek mümkün.
  • her iki yılda bir olduğu gibi bu sene yine 2020 yılının nisan ayında fuara gideceğiz. nüfusu 600.000 civarı ancak fuarları öyle kalabalık oluyor ki fuar zamanları düsseldorf nüfusu 100 bin civarı artış gösterdiği söyleniyor. fuar alanı yakınlarındaki otellerde yer bulmak imkansızlaşıyor ve fiyatlar çok ciddi yükseliyor.
    ren nehri kenarında kafeteryalar cıvıl cıvıl, gençler sarmaş dolaş, orada bir tur atmak insanı mutlu ediyor.
    anadolunun bağrından kopmuş yurdum insanlarından gidenlere tavsiyem yemek sonrası ödeme yaparken benim yaptığım hatayı yapmayın. şangır şangır cebimde durmasın, dur kitleyeyim şu hans kardeşime bozukları bana kağıt para versin diye fazladan elinizdeki bozukları verip, garsondan kalan tutarı kağıt para olarak beklemeyin. alman garson kardeşlerimiz bunu bahşiş olarak anlıyor . tecrübe ile sabittir ki; ingilizce olarak birader düz yap, kağıt para ver ondan verdim o bozukları diye defaatle anlatmaya çalışmama rağmen garson danke schön diyerek parayı cukkaladı. para üstü almayı boş verin elimizdeki bozuklardan da olduk.

(bkz: ey almanya sen kimsin ya)
  • almanya'nin en ciks sehridir. cesit cesit luks giyim magazasina ev sahipligi yapar. insanlari da daha kafa dengidir.
hesabın var mı? giriş yap