şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: düsseldorf flughafen)

almanya'da kullandığım en rahat havalimanıdır. tabiki frankfurt havalimanı'nı kullanmadığım için onunla bir kıyas yapamayacağım. düsseldorf'ta ulaşılması oldukça kolaydır. ucuz bir şekilde ulaşayım denilirse düsseldorf hauptbahnhof'tan duisburg yönüne giden re (bkz: regionalexpress) trenlerinden re1, re2, re3, re5, re6, re11, ve re19 hatlarına binilmesi veyahut s1 nolu s-bahn hattına binmesi tavsiye edilir. havalimanında pek sıra beklenmez, işler nispeten hızlı ilerler. güvenlik görevlileri ekseriyetle türktür, rahatlıkla türkçe konuşabilirsiniz. ayrıca terminallere ulaşmak için skytrain (bkz: schwebebahn) kullanılır. benim gibi skytrain seven birisiyseniz gayet eğlencelidir. bununla birlikte eurowings'in hub'ı da bu havalimanında bulunur. havalimanı airbus a380'in havalanabileceği pist kapasitesine de sahip durumdadır.
  • şehre yaklaşık bi 7-8 km uzakta olan havalimanı.
    üç terminal'e sahiptir (a,b,c) ve içinde kaybolmanız imkansızdır.
    yolcu almak isteseniz bile "gidişlere" girmek daha mantıklıdır.
    otoparkları çok pahalıdır. bulaşmayın.
  • bünyesinde yaklasik bir bucuk yil calismis oldugum havalimani (iki farkli isletmede).

buradan türkiye´ye ucabileceginiz sehirler: istanbul, ankara, izmir, kayseri, antalya, ordu, trabzon, adana, elazig. bunlarin arasinda samsun ve gaziantep´in olma ihtimalleri de var, pek animsayamadim simdi.

orada calistigim dönemde degisik türkiye insani profillerini gözlemleme tecrübesinde bulundum. almancisi, türkiye´den gelmis olani, dogulusu, batilisi ile güzel yurdum insani analizleri yapilir.
    türkiye´den is icabi yahut gezme amacli gelip geri dönenler calistigim barda mutlaka alkol almadan dönmemezlik yapmazlardi (ucmadan önce biranin memleketinde son bir-iki kaliteli bira icme istegi ya da barda sarap icerken asil bir eda ile takilmalar.)

isimin en eglenceli yani, türkce aksanla ingilizce siparis veren yolculara türkce karsilik vermek oluyordu. o havalimanina adim attiktan sonra kendini özel bir insan gibi hisseden yolcuyu sasirtmaktan daha eglenceli bir durum yoktu acikcasi.

ayni anda kayseri ve izmir ucuslari varken, sirf görüntü ve tavir acisindan bu iki grubu ayirtedebilmek de ayri bir zevkti. yanimdaki alman calisana " bak bu kayseri´ye ucanlar bizim deutschtürkeler, izmir´e ucanlar, hic tanismamis oldugun tipteki türkler" deyip, yüz ifadesindeki saskinligi görmek paha bicilmezdi.

ise gitme motivasyonum kesinlikle türkiye´ye ucan yolcularla ic ice olup, onlari gözlemlemekti. güzel günlerdi ve her güzel sey gibi gelip gecti.

editle gelen not: ucuslari anons eden ablanin kayseri´ye alman aksaniyla "kayzeriiiğ" demesini sanirsam ömrüm boyunca unutamayacagim. keza "elazik" de öyle.
  • bugün kendisinden istanbul'a uçuş yapacağım havalimanı. koltukların yanında bulunan prizler oldukça işime yaradı.