şükela:  tümü | bugün soru sor
  • --- spoiler ---

başım açık yalın ayak
    düştüm kabe yollarına...
    günahıma ağlayarak
    düştüm kabe yollarına

dost ahbapla vedalaşıp
    nice sarp dağları aşıp
    halilullaha ulaşıp
    düştüm kabe yollarına...

musul, bağdat ve kerbela
    nurlar yağar hergün hala
    hoştur deyip, kaza bela
    düştüm kabe yollarına...

bazen açık bazan susuz
    bazen yorgun ve uykusuz
    sabır isteyerek sonsuz
    düştüm kabe yollarına...

beytullahı görem diye
    taşına yüz sürem diye
    yoluna can verem diye
    düştüm kabe yollarına...

dost ahbapla vedalaşıp
    nice sarp dağları aşıp
    halilullaha ulaşıp
    düştüm kabe yollarına...

--- spoiler ---

umut mürarenin gönüllere değen ezgisi ile muhteşem bir gönül sızısı oluşturan ilahi-ezgisi... dervişanenin yorumu ise nefistir... buyrun buradan zevk edin;

http://www.youtube.com/watch?v=onp95em3ueu

edit: hissiyatımı paylaşmadan edemedim. bu ezginin öyle samimi bir havası var ki, sanki hicrete niyet etmiş bir gönülün günahından-hatasından, aşk ile, muhabbet ile, pişmanlık ile, acziyet ile, mehafet ve mahviyet ile yakarışı gibi.

ne kadar dolu yazılmış, ne kadar his kokulu. ne kadar peygamber aşkı, allah sevgisi ile mezc olmuş...

allah görmek isteyenlere, onun derdi ile dertlenenlere de(içinde bana da) görmeyi nasip eylesin...
  • bazı ilahilerin, ezgilerin veremediği mesajı, duygu yoğunluğunu, tadı fazlasıyla veren ve bir an önce aç, susuz, yalın ayak yollara düşme hissini uyandıran coşkulu ezgi.

dervişane yorumuna ben de hayran oldum. söyleyen kişi ender doğan diye geçiyor ama bazı yerlerde de yalnızca ender doğan ismi adı altında videoları var. fakat yorum biraz buradakinden farklıydı. o yüzden ender doğanmı buradaki de tam anlamış değilim. nihayetinde harika yorumlamış her kimse.

oralara gidip resulullahın ayak bastığı, nefesinin dolaştığı yerlerde dua edip günahlarından arınmak isteyenlerin o içten yakarışlarını ne de güzel dile getiriyor.

ezgi başlarken ki lebbeyk nidaları da ilahinin tavrına, edasına olumlu bir katkıda bulunmuş.

allah isteyen herkese nasip etsin kutsal toprakları, aşk ile isteyen herkese.