şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: a$ağı mal)
 • gelir arttığında talebi azalan, gelir azaldığında talebi artan mallara denir.
 • gelirin artmasıyla uzaklaşılan mallar olarak tanımlanır iktisatta kısaca. ve en klişe örnekleri yumurta, patates ve makarnadır. ne kadar acı değil mi? hepimiz fanatik bir düşük mal tüketicisiyiz.
 • doğan görünümlü şahin örneğini rahatlıkla verebiliriz. gönülde yatan, sahip olmak istenen araç doğan'dır fakat gelir yetmediği için şahin'e binilmektedir. olası bir gelir artışında, şahin kesinlikle tercih edilmeyecektir. ayrıca, gelir esnekliği negatif yani sıfırdan küçüktür.
 • talebin gelir esnekliği negatif olan mallar düşük maldır. yani gelir arttığında tüketimi azalan mallar diyebiliriz. her mal belli bir gelir seviyesine kadar (bkz: üstün mal)ken bazı mallar gelir seviyesi arttıktan sonra düşük mala dönüşmektedir. örnekleyecek olursak; geliriniz azken tükettiğiniz patatesi, makarnayı geliriniz arttığında bırakıyorsanız bu mallar düşük gelir seviyesinde üstün mal, yüksek gelir seviyesinde tüketimini bıraktığınız için düşük mala dönüşmektedir.
  kısaca neyin düşük mal olduğunu iktisatçılara göre geliriniz belirlemektedir.
  bunu da bu şekilde uzatmadan iktisat kitaplarına konu etmeden hepimiz bilmekteyiz diye düşünüyorum.
 • (bkz: fakir mal)
  bir tüketicinin geliri arttığı zaman aldığı malın miktarını da arttırması beklenir. örneğin haftada 4 kilo domates alan bir ailenin geliri arttığı için artık haftalık domates talebi 6 kilo olur. fakat* düşük ya da diğer adıyla fakir mallarda durum tam tersidir. tüketicinin geliri ne kadar artarsa bir maldan tükettikleri miktarı o kadar azaltabilmektedir. gelirleri düştüğü zaman ise maldan tükettikleri miktar artmaktadır. buna da birkaç örnek verelim;
  bir tüketici geliri artması halinde mısırözü yağını kullanmayı azaltıp ya da tamamen bırakıp zeytinyağına yönelebilir. yine geliri artan tüketici margarin kullanmayı bırakıp tereyağ kullanımı arttırır. bu durumda mısırözü yağı ve margarin düşük mal olmaktadır. zeytinyağı ve tereyağ ise üstün maldır.
 • gelir arttığında talebi düşen maldır.tamam da gelir azaldığında talebi artar mı bunun cevabını bilmiyorum.