şükela:  tümü | bugün
 • çaylakların açtığı başlığı canlandıralım.

  mat fen ayt 20 net gelmez ama ben fen bölümü istiyorum.

  sözel belki gelir. öneriler için dm.
 • up
 • yüksek puanla girilebilecek bölümleri çıkardığınızda geriye kalan embesil yuvası bölümlerdir.
 • önlisans ve meslek bölümleridir gençler. havacılık, denizcilik, inşaat güzeldir. bir de bakıp bu ne lan diyebileceğiniz bir kaç bölümde de iyi para var. onun dışında önlisans bölümüne girip bize 2 senede her şeyi öğretiyorlarmış çıkınca mühendis gibi oluyormuşuz triplerine hiç girmeyin. okuyun, kendinizi geliştirin, çalışın yeterince iyiyseniz dgs'ye girer mühendiste olursunuz ama kendi işinizi iyi yapın önce.
 • sizlere lise matematik öğretmeni olarak söyleyeyim girilebilecek yerleri.

  **devlette kadro arıyorsanız...

  -eğer kötü puan aldıysanız 2 senelik sağlık bölümleri en ideal olanı. anestezi, labaratuar gibi bölümler.
  -eğer sağlık sektörü istemiyorum derseniz de yine iki senelik bölüm tercih etmeniz sizin adınıza iyi olur. isteğe bağlı olarak 4 seneye de dönebilirsiniz ilerde. bu avantajı da veriyor herkese.
  hepsi zaten birbirine benzer sayıda alım yapıyor. yani torpilli olanları elersek her bölüme 4 er 5 er kişilik kadro kalıyor. açıklanan kadrolara inanmayın sakın. devlet eşitliği seviyor bu konuda.
  -"ben 4 senelik seçecem kardeşim, başlatma önlisansından" derseniz o zaman yine sağlık sektörü.
  onun dışında devlette kadro yok. işletme, iktisat filan boş iş. işletmede sadece işletme mezunları olsaydı eyvallah "yazın" derdim ama aklı olan sayısalcılar dalıyor artık o bölüme. kapışacaklarınız basit işletmeciler olmayacak, fen fakültesinden mezun olup açıktan işletme bitirenler olacak ki şansınız sıfıra iner. çünkü sayısal bölüm mezunları işletme iktisatçılar gibi basit değildir. hem zeki hem de zor koşullarda çalışmaya alışıktır. anasını beller ortamın sınavlarda.
  zaten memur alımı haber sayfalarında fen fakültesi mezunlarına ağlayan işletmecilere bakıp görebilirsiniz içler acısı hallerini.

  **"akademisyen olacam ben" derseniz sağlam torpil lazım. torpilsiz o iş neredeyse her bölümde yalan. he aslında hocalarınızla iyi anlaşırsanız da mümkün bak. ama o konuya girmeyeceğim. çok detay var.

  **"ben özel sektör istiyom bana neeeee" derseniz...

  -tavsiye değil örnek veriyorum.
  doktora seviyesindeki matematik öğretmenini kovup gözlerimin önünde astronomi mezunu kızı matematik öğretmeni olarak kuruma aldılar. kıza matematik öğretiliyor şuan. sanki öğrenciymiş gibi.
  yani torpiliniz varsa da yoksa da hangi bölüm okursanız okuyun fark etmez. varsa istediğiniz işe girersiniz yoksa her koşulda işsizsiniz. kolay bölüm seçip yata yata okuyun bari.
 • (bkz: istatistik)
 • bölümü puana göre değil hayatta ne yapmak istediğinize göre ve yeteneklerinize göre seçin.

  iyi bölüm nedir? iş garantisi olan mı? öyle bir bölüm kalmadı onu geçin zaten.

  her bölümde en iyisi olursanız iş bulursunuz. yeterki gittiğiniz yeri sevin ilgi duyun ve çalışın sadece sınava değil hayata çalışın ilerisi için çalışın. o zaman iş gelir keyif gelir. düşük puanlı bölüm cennet olur. ama seçtiğiniz bölüm bir çok yere dal atabilecek bir bölüm olsun. sağlık bölümleri seçerseniz bu yeteneği başka bir şeye çeviremezsiniz aklınızda bulunsun.
 • veterinerlik. 100-150 bin sıralamayla gayet hoş bir meslek.
 • rte üniversitesi, yandaşlık fakültesi, havuzculuk bölümü.
 • puanını bilmiyorum da düşükse aşçılık, dadından yinmez.