şükela:  tümü | bugün
 • guzel kiz ve yakisikli erkek sayisinin, odtu ve bogazici gibi universitelerden cok daha fazla oldugu universitelerdir. genelinin zaten is basvurusu yapmasina gerek olmaz, cunku zaten kendi ailelerinin islerine devam edeceklerdir. bir kismi da is basvurularini ailelerinin ahbaplarinin sahibi oldugu sirkete yapacaklarindan ve ileride de kendilerini ise alan ailenin kizi/oglu ile evlendirilecek ve boylece de o iste ilelebet devam edip bir anda mudur filan olacaklarindan gocunmazlar.
 • devlet universitesinde okumayı eziklik olarak algılamı$, bunu kompleks yapmı$ insanların ilk açıldığından beri hedefi olan universitelerdir.
  genel olarak universiteler ele alındığında özeli de, devleti de kendi arasında ve kendi içlerinde mutlaka farklılıklar gösterir.

  2003 yılı biterken halâ "ben boğaziçiliyim i$ bulucam, sen özel bızırcan universitesinden mezunsun, otur evinde kısmetin açılır belki haha." muhabbeti yapmak belki de o ki$inin ba$tan i$ ba$vurularında ba$arısız olucağının bir göstergesidir, kim bilir ... i$ yerleri mulakatla i$e alırken insanların tuttuğu takımdan burcuna kadar saçma sapan sorular sormaktadırlar, bunların hepsi i$sizliğin bir sonucu olarak, insanları bir $ekilde eleme gereklilinden kaynaklanmaktadır.hatta yeri gelmi$ken (bkz: is mulakatlarinda sorulan sinir sorular) (bkz: is mulakatlarinda sorulan sinir sorulara cevaplar)

  hangi universiteden mezun olmaktan çok, ki$inin kendini nasıl yeti$tirdiği önemlidir. hepimiz biliyoruz ki ne ebleh boğaziçi mezunları da var, aksine bir o kadar ba$arılı özel universite mezunları da var. ayrıca öss'de derece yapmı$ insanlar da özel üniversiteleri tercih ediyorsa eğitim kalitesi ya da mezunlarını tartı$mak gereksizdir.*

  *bir ek bilgi olarak, bolumlerin puanlarını o bölümlere giren son öğrenciler belirler. daha doğrusu bu puanlar gelecek sene giricek öğrencilere bir referans niteliğini taşır, bölümün ya da okulun kalitesini göstermez.
 • 18-22 yaş arası tiki mekanlarından gündüz vakti uğrak yeri. tabii bazıları sınıfta kalarak yaş sınırını arttırabilir. bir de bu okullarda maddi durumu çok iyi olmayan, çalışarak burs kazanmış öğrencilere yukarıdan bakmak gibi bir durum vardır ki bu da bahsi geçen sosyal gruptaki insanların* zeka seviyesini ap açık ortaya koyar.
 • düşük puanlı oldukları için günah keçisi ilan edilmiş üniversitelerdir. nedense içindekilerin boş insanlar olduğu düşünülen üniversitelerdir. nedense devlet üniversitesinde okuyanların kompleks duydukları zaman yerin dibine soktukları eğitim yuvalarıdır.