şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genelde kadinin yaptigi biseyden degil de bebegin gelisimi sirasinda hatali mutasyon vs. bir sebepten dolayi genetik hatalara sahip olmasi yuzunden duser bebek... tabii asiri durumlar haric...
 • bebegin dogmadan ana rahminde olmesi.
  eger ilk hamilelikte gerceklesirse, kadini ruhsal cokuntuye ugratabilen, hatta intihara kadar goturebilen bi olay.
 • ayrica istemeden hamile kalanlarin gerceklestirmeye calistiklari, bebekten kurtulmak icin yanlis ve sagliksiz yontem.
 • doğal seleksiyon un bir türüdür. öyle görmekte fayda vardır.
 • gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce veya bebek 500gr. ağırlığına ulaşmadan önce herhangi bir sebeple gebeliğin sona ermesi durumudur. bunun anne adayının rızası ile olanına yasal tahliye denir (bu da ancak gebeliğin ilk 10 haftasında olabilmektedir) ve genelde kürtaj olarak bilinir. tıbbi nedenlerden dolayı bebeğin kaybedilmesinden dolayı bebeğin tahliye edilmesinede tıbbi tahliye denmektedir.
  ilk hamileliklerin yaklaşık 1/3 ünde düşük gerçekleşebilmektedir. düşük genelde ceninin doğru konuşlanamaması ya da rahim yolundaki bir eksiklikten kaynaklanabilir ve bu düşükler genellikle gebeliğin ilk haftalarında oluşur. ancak 13-24. haftalarda da görülebilir bunlarda büyük ölçüde plasental problemler yüzünden veya ceninin ağırlığının döl yolunda zayıflığa neden olmasından kaynaklanabilir.
  ilk çocukta kürtajın pek önerilmeme sebebi ilk gebelikte ki düşüklerin daha sonraki gebelikler için düşük riskini %20 kadar arttırmasındandır.
 • hayatınıza bir hayat daha beklerken karşılaştığınız hüzün, hayal kırıklığı, umutsuzluktur..
  elinizde minicik bir parça ile patolojiye gidilen yolda yaşanan zulümdür..
  annenin isteği dışında yapılan kürtajdır...
  acıdır..
  gözyaşıdır..
 • açıkçası ne kadar üzeceği, ne kadar yoracağı, ne kabuslara sürükleyeceği hiç mi hiç tahmin edilemeyen hadise. yıkıyor, incitiyor, insanın en özel şeyini, hayallerini çalıyor. herşey sebep gibi görünüyor, uçağa binmek, 3 kilo elma taşımak, bulaşık makinesi yerleştirmek... ama belki de hiçbiri sebep değil, belki sadece tek sebep bebeğin güçsüz ve sağlıksız olması... zaten işin boktan yanı da bu, sebebini bilmediğin, kimsenin bilemediği, oluşma nedeni tahminlerden öteye geçemeyen bir hadise bu. sebebini bilmediğin için de bir daha aynı sonucu görmemek adına ne yapman gerektiğini de bilmiyorsun. ve henüz var olmamış ama hayallerde en güzel olan birine, bir şeye ağlıyorsun. sonuç olarak anne değilsin, latince bir sıfatsın hastane raporunda, spontan abortus!!!
 • fiziksel etkileriyle de yikici cok hizli bir hayallere veda etme hikayesi. 3 kez ust uste dusuk yapmis tori amos'un agzindan:

  http://www.youtube.com/watch?v=n1tr8lll6qm
 • sinameki çayının buna sebep olduğunu bugün bizzat gözlerimle gördüm.