şükela:  tümü | bugün
 • louise l. hay'ın geçmişiyle, kendisiyle, ailesiyle, kaderiyle derdi olanların okumasını şiddetle tavsiye ettiğim kitabı.
 • insanların yaşadıkları hemen tüm hastalıkların psikolojik sorunlardan, geçmişte yaşananların bugüne taşınmasından, pişmanlık, nefret, öfke, öc alma, çocukluğa takılı kalmak, kendine güvenmemek, korku , endişe, bastırılmış duygular, otoriteye karşı tepki, reddetme, kaçış vb. duygulardan ortaya çıkmasından kaynaklı rahatsızlıklar olduğu ve bunların düşüncelerin serbest bırakılmasıyla hayata nasıl yön verilebileceğini ve buna bağlı olarak vucut sağlığının nasıl geri kazanılabileceğini anlatan bir kitap*...
 • kendimi psikolojik olarak rahat hissetmediğim bir dönemde bir kitapçıda görüp bir medet umarak sayfalarını karıştırdığım kitap. bakıyorum iyi şeyler söylüyo, yeni değil ama iyi, "kendinizi sevin" diyo, "siz çok değerlisiniz" diyo, "yaşadığınız her şey düşüncelerinizin size getirdikleri" diyo, "pozitif düşünün ki pozitif yaşayın" diyo.. sayfaların arasında ilerledikçe içerik değişmeye başladı sonra. uzuuunca bir hastalık listesiyle beraber yanında bu hastalıkların aslında neden kaynaklandığı ve nasıl bir düşünceyle tedavi edebileceğimiz yazıyo. ilgimi çekti, okumaya devam ediyorum. katarakttan tut kolite, uykusuzluktan tut da efendim çıbana kadar ne varsa yazmış, aslında sebebi şudur diye. sebepler de işte "kişi kendini sevmediği için", "kişi aynalardan kaçtığı için", "kişi şöyle böyle olduğu için".. bakıyorum örneğin uykusuzluk için şöyle bir tedavi önermiş : "her gece yattığınızda 'yarın yeni bir gün, şimdi huzurlu bir uykuya dalacağım, sorunlar bugünde kalacak ve yarına taşınmayacak' diye düşünün". okuyorum, bi yandan da "hımm" falan diyorum, çok ufkum falan genişliyo ya. okumaya devam ettim hastalıkları, sonra migreni gördüm. yok artık, dedim, migrenin tedavisi ne ola ki? kutucukta şöyle yazmaktaydı : "migrene en iyi ilaç mastürbasyondur".. ben hala hımhımlıyorum maloğlumal gibi. aslında orda uyanmam gerekirdi. neyse ciddiyetle devam ettim kitabı karıştırmaya, ne zaman ki listede kuduzu gördüm, işte o an kitabı "haah, şahaneymiş" diye yerine bırakıverdim usulca ve anladım ki yalandır bu işler. kuduz ne ya? sen yürü geceleri köpek çetelerinin köşebaşlarını tuttuğu sokaklarda, miyavla falan bişey yap kızdır bunları, sonra harharhar diye koşup ısırsınlar, kuduz ol. budur. bunun düşünce gücüyle ne alakası var?! ben kendi kendime kuduz olmayı başarıcak kadar nasıl negatif düşüneyim? hadi onu geçtim, bunun tedavisi var, aşısı var. aşısını olmadan nası iyileşiyim pozitif düşünerek??
 • teşhis koyamadığı hastalıklar için doktorların hastalarına önerdiği kitap. maalesef asıl kullanım amacının dışında, bilgi noksanlığının şarlatanlıkla örtbas edilmesine alet olmaktadır.
 • ikinci kitabi da varmis. ben bugun gordum, ve ilk kitaba gore cok daha detayli bir sematik listeye sahip. ilk kitapta, hastalik isimleri turkceye cevrilmis ama ingilizce isim sirasi korundugu icin cok karisikti liste.
  ikinci tavsiye olunur.
 • orijinal adı "you can heal your life" olan, hastalıklara karşı düşünce modelleri öneren kitaptır. bu kitabın devamı veya ikincisi olarak çıkarılan kitap, önceden akaşa yayınlarının bastığı tüm hastalıkların zihinsel nedenleri adlı kitabın tıpkısının aynısıdır.
 • the secret isimli kitabın yeni ve herkesin hayatını etkileyecek bir bilgi olarak sunduğu şeyleri ondan yıllar önce yazmış kitaptır..sürekli kendinizi sevin kendinize şöyle şöyle diyin o zaman herşey güzel şekillenecek diyen bir kitaptır..insan inanmak ister ama inanamaz..
 • orjinal adı '' you can heal your life'' olan louise hay'ın kitabı. tüm hastalıkların nedeninin psikolojik olduğunu savunuyor hay. insan; içindeki barındırdığı nefret, öfke, alınganlık gibi duyguları yok ederek, kendini severek, öfke duyduğu kişileri affederek ve de en önemlisi pozitif düşünerek hayatını daha mutlu ve anlamlı yapabilir.
  insanın psikolojisini daha sonra yaşayacaklarını etkileyecek çocukluk dönemindeki aile tutumuna da çok fazla yer ayırmış yazar. özellikle anne babaya kızgın olanların ve de onlara öfke duyanların okuması gereken bir kitap.
  şöyle bir alıntı var kitapta bununla ilgili: anne ya da babanı 3 yaşındaki korunmasız, korkmuş, gözü yaşlı sevgiye muhtaç bir cocuk olarak hayal et, ona sarıl ve yanında olduğunu asla korkmaması gerektiğini söyle. herzaman taşıyabilmen için onu ufak bir nokta haline getir ve kalbinin bir köşesinde sakla. ( baba ve de kardeş için de aynı şeyler yazılmış). insan her ne kadar babasına ya da annesine kızgın olsa da onları korkmuş, sevgiye muhtaç çocuk olarak hayal ettiğinde onlara olan öfkesi hafifliyor..
  ''inandığın şey senin gerçeğindir'' cümlesini sık sık okuyabilirsiniz kitapta. ve de sayısız pozitif düşünce öğelerini.. bir çok hastalığın nedeninin psikolojik olduğuna değinmiş hay. örneğin; baş ağrısı nedeni: değersizlik duygusu. korku ve kendini eleştirme. nasıl düşünürsek tedavi edebiliriz sorusuna da şunu demiş: kendimi seviyor ve onaylıyorum. yaptığım şeyleri sevgiyle yapıyorum.
  bunun gibi bir çok örnek var kitabın son sayfalarında...