şükela:  tümü | bugün
 • eskiden sizin veya başkalarının gözünde asla dediğiniz şeylerin zamanla kabul edilebilir olması. misal bundan 20 sene önce annem 32 yaşında hamile kaldığında, tüm aile 30 yaşından sonra çocuk mu yapılır, diğer çocuklarınla arasında 10 yaş var vs. derken şimdi nerdeyse 30'larından önce çocuk yapan insan yok. eskiden 20-21 yaşlarındaki hatunlara evde kalmış, erkeklere ise tüh yazık ev geçinderecek hali yok denirken artık o yaşlarda evlenenlere deli gözü ile bakılır oldu. hoş 30 yaşında bekar kadın başlığında yazılanları okuyunca halan aynı kafa da ergenlerin olduğu görülüyor ama 27-28 yaşlarına gelince onlarında fikri değişecektir.

  bu sadece bir örnek ama geriye dönüp bir bakın 10 sene önce bunu asla yapmam dediğiniz şeyleri artık yaptığınızı, yadırgadığınız şeylerin artık normal geldiğini hatta bazı konularda 180 derece farklı düşündüğünüzü göreceksiniz.
 • doğal bir şeydir;yaşadıkça öğrenilen yeni şeyler ile ve bildiğimizi sandıklarımızın aslını öğrendikçe fikirlerimizle birlikte hoşlandığımız veya nefret ettiğimiz şeyler de değişir.

  ayrıca işin ön yargı boyutu da vardır hep kötü olduğunu düşündüğünüz veya kötü olduğu başka kişilerce veya toplumca öğretilmiş şeyi bir gün denersiniz ve öyle olmadığını anlarsınız.

  insanın yaşadığı sürece başından geçecek olaydır,yaşamının bir yerinde erken veya geç (bu durumla ne kadar çok karşılaşmasına bağlıdır ve çok karşılaşması kişinin öğrendiğini ve kendini düzelttiğini gösterir ama böyle bir şeyin farkına varmayan kişi ya her zaman doğru kararları almış,doğru sonuçlara varmış hatasız ilahi bir varlıktır ya da fikirlerini asla değiştirmeyen geri kafa bir modeldir) farkına varılır ve hayatta mutlak doğrunun olmadığı fikri ile pekiştirilerek daha az şaşılan bir şey haline gelir.
 • olgunlaşmak ile ilintili bir durumdur, büyümek ile doğrudan doğruya ilişkisi yoktur.
 • zaman sarkacında bir o yana bir bu yana salınmaktır. zaten asıl önemli olan da tek bir halde olmak değil, salınımın ta kendisidir. evrimsel bir tekamül...
 • aile tarafından dengesiz ve maymun iştahlı olarak adlandırılmaktır. anlaşılamamaktır.
 • aşkım da değişebilir gerçeklerim de
  pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
  yangelmişim dizboyu sulara
  hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
  hiçbirinizle döğüşemem
  siz ne derseniz deyiniz
  benim bir gizli bildiğim var *
 • büyümekten, olgunlaşmaktan, yaşadığımız ve gördüğümüz tecrübelerle biriktirdiklerimizden dolayı gerçekleşen ve önlenemeyecek olan durumdur.