şükela:  tümü | bugün
  • düşünme ahlakından çok, ahlaka da değinilerek düşünme adabı hakkında fikir beyan edilmiş yazı.

ki en özet hali sanırım uğur mumcu'nun o ünlü sözünde de bahsettiği "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" deyimidir.

bir kanaate varmadan evvel; yapılacak olan değerlendirmeyi sakin, objektif, gerekirse ideolojisiz, evrensel ilkeler çerçevesinde, herhangi bir din ya da cinsiyetin bakış açısına angaje olmaksızın gerçekleştirmek gerekir.
    düşünme adabı da düşünme ahlakı da bunu gerektirir. ki artışma adabı ve ahlakı da aynı çerçevede değerlendirilebilir.

yazıda özellikle dikkatimi çeken bir kaç bölüm oldu; yinelemek isterim müsadenizle:

--- spoiler ---
    her sanık, kendisine yöneltilen suçlamanın niteliği ve nedeninden en kısa zamanda, anladığı bir dille ve ayrıntılı olarak haberdar edilme hakkına sahiptir" ilkesini, size trip atarak konuşmayan ve ısrarla sormanıza rağmen neye kızdığını bile söylemeyen sevgilinize hatırlatabilirsiniz. (işe yarayacağından fazla umutlanmayın tabi, ben çok denedim henüz çalıştığını görmedim.) sevgiliniz umursamasa da, siz bu temel insan hakkının önemini savunmaya, bunun için mücadele etmeye devam etmelisiniz. sanığın kendisini savunabilmesi için, neyle suçlandığını bilmeye, hakkındaki suçlamanın ne olduğundan ayrıntılı bir şekilde haberdar olmaya hakkı vardır.
    --- spoiler ---

bunun için kadınlara bir iki çift lafım var ama bu başlıkta söylemeyi uygun bulmuyorum.
    bir konuda bir öfke ya da kırgınlık hissediyorsam bunu mutlaka karşı tarafa en sarih biçimde ifade eder ve anlaşıldığından emin olana dek açımlamaya devam ederim.

--- spoiler ---
    belli bir tarafın görüşlerinin haklılığına kesin bir şekilde kanaat getirmeden önce, karşı tarafların ne dediğini kendi ağızlarından dinlemeyi de ilke edinmelisiniz. bakın burası çok önemli, karşı tarafın ne dediğini "kendi ağzından" dinlemelisiniz, sizin tarafın onları nasıl anlattığına değil, onların kendilerini nasıl anlattığına bakmalısınız.
    --- spoiler ---

hayattaki en temel prensiplerimden biridir. birini yanlış anlamadan önce mutlaka karşı tarafa sorarım. "demek istediğin bu mu? ben bu söylediğinden şunu anladım ve eğer demek istediğin bu değilse lütfen düzelt ve ne demek istediğini anlamama yardım et."
  • galiba yalan olmuştur.