• bazen de "ulan yarın yedide kalkıcam hemen uyumam lazım", "beş saatim kaldı hala uyuyamadım", "tamam şimdi hiç bir şey düşünmemem lazım", "uyudum mu lan?" tarzında cümlelerin beyinde dönüp dolaşması nedeniyle uyuyamamayı düşünmekten uyuyamaz insan ve durumdaki bir kişiye yapılacak en iyi şey asgari bir kutu uyku hapı vermektir.
  • program:

-yatağa giriş

-günlük pişmanlıklar

-günlük pişmanlıkları düşünürken genel ve geçmişe dair davranış şekillerinin karşılaştırılması

-küçük çaplı bir pişmanlık krizi ve sinir harbi

-"keşke" ve "olsaydı" temalı senaryo çalışması

-sigara arası

-sigara içildiği için pişmanlık duyma

-"keşke" ve "olsaydı" bölümünün pişmanlığı derinleştirmesi

-hareketsiz durarak uyumaya çalışma tekniği

-başarısızlık

-tam uyku durumuna geçecekken tuvalete kalkma

-sigara arasına kadar olan sürecin tekrarı

-4 saattir uyuyamadığını farketme

-dönme

-bi daha dönme

-yastıkla kavga

-döşekle güreş

-"31 çeksem uyur muyum?" sorunsalı

-düşüncelerin hızlanarak bilumum noktalama işaretinden kurtulması ve saçma bir dünyaya giriş

-nankatsu'nun kadrosunu sayma çabası

-osmanlı tarihinden estantaneler

-matrix reloaded'in sonunu düşünme

-beynin uyuşması

-kapanış

-
  • mümkün olan en saçma şeyleri düşünerek kırabileceğiniz ve uykunuzu getirebileceğiniz döngüdür.

uçan ineklerden bahsetmiyorum. o an ne düşünüyorsanız, o konuda saçmalayın. bugün yaşadığınız bir olayı düşünüyorsanız, birden sezen cumhur önal'ın uzaktan sizi çağırdığını ve o ortamı bırakıp hemen sağdaki denize koştuğunuzu ve denizden yeni çıkmış mayolu uçan ineklerin (evet onlardan da bahsediyormuşum) size selam verdiğini hayal edin.

zira rüyalar bu şekilde çalışıyor. benim teorim, saçma sapan olaylar hayal ettiğinizde beynin bunu rüyaya benzettiği için melatonini bastırdığı şeklinde. şimdiye kadar birçok defa da bu şekilde uykumu getirmeyi başardım.
  • genelde akici ve mantikli bir dusunme degil, obsesif ve tekrarci bir dusunme barindirir. beyni yormak ve normal dusunmeye zorlamak lazimdir (bkz: kitap okumak)
  • "ellerimi uzatsam tutmak isterim günü
    ama güneş her gece tepemde doğuyor"
  • bir tür zihin işkencesidir.

beynimi gün içinde yeterince yormadan yattıysam o gün düşünmekten uyuyamıyorum ta ki, düşünmekten yorulana kadar. tabi seneler içinde birkaç çözüm buldum kendimce; felsefe okumak, kuran(meal) okumak, debate podcastları dinlemek, zihnimde detay renderları almak ve sair.

gün içinde gözlerim çok yorulduğundan kitap okumayacak hale geldiğimde veya dinleyecek podcastim kalmadığında, paşa paşa dalıyorum hayaller alemine. imge imgeyi kovalarken, hormonlarımı harekete geçirip heycanlanmamaya, şehvet levelimi yükseltecek yumuşak dokulu 90-60-90'lık geometrik şekilleri hayal etmemeye ve girişimcilik fırsatlarıyla çoşmamaya dikkat etmeye, o fikirleri bir an önce zihnimden uzaklaştırmaya çalışmak zorunda kalıyorum. tam anlamıyla bir işkence çünkü düşünceleri kontrol altına almak neredeyse imkansız hatta düşünceleri kontrol altına almaya çalıştıkça daha da kontrolden çıkıyorlar. benim gibi kontrol manyakları için daha kötü bir senaryo olamaz. bunu yaşamamış olan anlayamaz o yüzden bir güzellik yapıp uyutmayan düşüncelerime sizlerinde eşlik etmesini sağlayacağım; buyrun beynimden ortak yayın:

gün içinde öğrendiğim bir bilgiyle başlıyorum;

"hammurabi kurallarına göre yıkılan bir evde evin sahibi öldüyse, o evi yapan kişi öldürülür. hammurabi nasıl bir isim amk ya. acaba ingilizcedeki humour kelimesi bu heriften mi gelme ki? sonuçta mizah gibi adam. aa homer simpson. randy marsh>homer simpson. randy, more crap bölümünde döne döne nasıl bok sıçmıştı ama hahaha. o bokun içinde bezelye var mıydı acaba. bezelye püresi ne iğrenç şey öyle ya. patates püresi>bezelye püresi. ulan patates ne mükemmel bir yiyecek ya, eşlik ettiği kötü yemek yok resmen. bi saniye bi saniye ben bu düşünceye nasıl geldim. yemek düşünme aman açıkırsın, başka bir düşünceye geç hemen ...scanning... tereyağlı iskender. tereyağ doymuş yağ mıydı, doymamış mıydı? bizim köyün tereyağı odasıcaklığında bile eriyor, kaliteli mal, doymamış yağ olabilir o yüzden. yağlı her şey çok güzel ya. aa meme. gerçi bağ doku ağırlıklıdır meme. ama olsun yağ doku değil mi ona elastisiteyi veren? kate upton'ın sallanan memeleri. jel gibi. android 4.3 jelly bean. ekşi'de hala 4.3 güncellemesi bekleyen samsung note 2 ve galaxy s 3 kullanıcıları var mıdır? rootla gitsin ya. havuçtan başka köklerinde depo yapan bitkiler ne vardı mesela? cem yılmaz'ın askerde sürekli havuç soyan arkadaşları. ben askere ne zaman gidecem acaba. o değil de seçime kadar bedelli çıkar mı? seçim için memlekete gidecem yarın bilet almayı unutma. off, saat kaç oldu acaba hala uyumadım. insomnia. al pacino'ya uyuz oluyorum. heat'te robert de niro'dan boynun ölçüsünü aldı. heat--->termodinamik. entropi. bardağın kırılması. acaba zamanı geri almadan kırılan bardağı tekrar eski haline getirebilecek teknolojiye kavuşabilecek miyiz. singularity, karadelik. o değil de hawkins geri vites yaptı karadelik mevzunda. geçen gün suriye hakkında washington post'a makale yazmıştı, aferin. the big bang theory. penny. off tam bir taş. diziden gülme efektini ve penny'i çıkar geriye hiçbir şey kalmaz. gülme efekti----> çocuklar duymasın. haluk ne iğrenç bir karakter öyle ya. haha tamer karadağlı'nın oynadığı holywood filmi ne kadar berbattı öyle. hareketlere gel. gerçi bir tutam baharat'taki ingilizcesi fena değildi. o filmi de yunanca dersinde izlemiştik. tuh amk ya yunanca section'ında hiç güzel kız yoktu. uyu artık çok geç oldu. ...scanning... cgpgrey mi vsauce mu? kesinlikle cgp grey. acaba yeni podcastını yayınladı mı? yarın kontrol etmeyi unutma. ben de bir youtube kanalı mı kursam? of ya milyon dolar kazanıyor herifler. neyim eksik. videoları ingilizce mi türkçe mi yayınlayacam? düşünsene 1 milyon abonem var. youtube işine gireyim mi girmeyim mi yarın analiz et. heyecanlanma bu hevesin de geçer. "

bundan sonrası premium üyelere açık.
  • insan hayatını büyük ölçüde etkilemesi muhtemel kötü ya da iyi bir olay olduğunda başa gelebilen durum. kişi yatakta bir sağa döner, bir sola döner fakat nafiledir zira beyin aynı olayı sürekli başa sararak kişiye oyunlar oynamakta, ilerde olabileceklere dair çeşitli senaryolar üreterek geceyi daha da uzatmaktadır. olası bir sonuç pes edip yatağın içinde bağdaş kurup boş gözlerle karanlığa bakmaktır*.

(bkz: uyuyamamak) (bkz: sevgiliyi düşünmekten uyuyamamak)
  • borcu olup ödemekte zorlanan insanların devamlı maruz kaldığı uyuyamama şekli.
  • insanın deli gibi uykusu varken ve ertesi gün erken kalkması gerekirken illaki başa gelen şeydir. üstelik bazen öyle hızlı bir düşünce akışı olur ki düşündüğünüz şeye nereden geldiğinizi anlayamayıp, oha ne düşünüyordum ki ben, diyip bu sefer düşünme sırasında geriye doğru gitmek suretiyle kafayı neye taktığınızı bulmaya çalışırken uykunun iyice kaçması durumudur.
hesabın var mı? giriş yap