şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir zamanlar tv de günde birkaç defa duyduğum ama kimin söylediğini,niye söylediğini hatırlayamadığım bir şarkının sözleri.ama söylendiğine göre vardır bir sebebi ve dahi bir anlamı.
 • cengaver ko$e yazarlarimizin turk erkeklerinin seks anlayi$lari, turizm ve tecavuz ba$likli saldirilarinda sik sik kullandiklari, ne hikmetse sozlerini bir turlu bulamadigim $arki.
 • turkıyeden baska bır ulkeye gıtmeye parası yetmeyen garıban bı hollandalı antalyaya gelır. mutlu olması ıcın iilk ve en temiz olan neden kadinin olabildigince cirkin olmasidir boylece tacizden yırtabilir. eger kı guzelse ısler bıraz karısır. bu durumda azıcık akıllı olması gerekır ki tacize ugramak yerine bir cok genci etrafinda pir pir dondurur. zaten hem guzel ve hem salaksada pek bısı farketmez dunyanın her yerınde basına gelıcek olan olay antalyadada basına gelır tabı bıraz vahsı bı sekılde.
 • insanlar bir arada hayattan zevk almali
  dusunun antalya'da mutlu bir hollandali
  turk italyan ingiliz bir dostluk gecesinde
  raki bardaklarinda kardesligi bulmali...

  gibi sozleri olan seksenli yillar kapsaminda ele alinmasi gereken, o zamanki yaygin adiyla bacasiz sanayi olan turizmi tesvik, kalkinma, vs. icin yazilmis bir tanitim, bilinclendirme ivir zivir sarkisidir..
 • "düşünün antalya da mutlu bir hollandalı" derken garip bir kinaye var sanki orada. bu adam kendi ülkesinde mutlu değil, bizim birinci vazifemiz türk turizminin bir neferi olarak adamı ne yapıp edip mutlu etmek. yoksa istersen amuda kalk düşün, çiçek bahçelerinde cenneti kur kafanda sonra tut hollandalıyı düşün, yok olmaz. bunalımda bu hollandalılar. bunları mutlaka mesut, bahtiyar edip ülkelerine göndermeli. artık altınbeşik yapıp manavgat şelalesini mi gezdirir, turistin karısına kahramanmaraş dondurmayı kıllı parmaktan mı emdiririz, o önemli değil. mutlu olmalı adam, olay bu.

  ha birde tabi (bkz: uçan hollandalı), mutluluktan uçanı tabi.
 • ülke olarak ne kadar ezik olduğumuzu düşündürten şarkı dizesi. "düşün arkadaşım. elin hollandalısı gelmiş antalya'ya. üstelik de mutlu. bizim gibi öküzlerin arasında. sence de mucize değil mi bu? ha? ne dersin dostum?" gibi sapıkça bir zihniyet seziyorum. tabii mutlu olur. oh, parası değerli. güneş ve kum altında götünü devirip yatmış. mutlu olmasın da ne olsun.. zaten esasen hollandalı'nın antalya'da mutlu olması pekala mümkündür de, asıl sen bu hollandalı'yı erzurum'da, çorum'da, yozgat'da mutlu edebilecek misin bakalım?
 • (bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

  kucak kucak insanlar gelmeli türkiye’ye
  yanyana oynanmalı samba ve harmandalı
  gitar cevap vermeli şu bizim türkülere
  dünya gülümsemeli ve hep böyle kalmalı

  insanlar bir arada hayattan zevk almalı
  düşünün antalya’da mutlu bir hollandalı
  türk, italyan, ingiliz bir bodrum gecesinde
  rakı bardaklarında kardeşliği bulmalı
 • mutlu olmasını bildiği gibi mutlu etmesini de bilenlerin şarkısıdır. türk öğün çalış güven ama hümanist de ol diyen türklerin eseridir. düşünün hollanda da mutlu bir antalyalı şarkısını da yazabilenlerindir.
 • (bkz: suavi karaibrahimgil) in çağrı ismiyle yazdığı şarkıdan akılda kalan kısmı. çocukluğumun anılarından biri.