şükela:  tümü | bugün
 • kötü hissiyat.! yalandan gerçeğe çıkış anı.!
  uykusuz geceler... uykusuz günler anlamına da gelir.!
  (bkz: let me down).!
 • bir edip cansever siiri;

  " cuce bir kadinla kambur bir kadin
  gunu soylendiler bir park kanepesinde
  ve artik gitmediler, cunku hic gitmediler
  ayaklarinin altina dusup
  orada gizlendiler

  seniha'yla cemile
  dunyalarinin altina dustuler
  gunlerinin kislari
  karlariyla orttu onlari

  sen bunu soyledin ya
  kendin icin bilme."
 • 1956 yilina ait bi romandir orjinal adi icin (bkz: la chute)
 • çarpış*la sonlanması beklenen eylem. dünyayı(ve onun durduğu düzlemi) baz alırsak kuzey kutbunda güneye doğru, güneyde kuzeye doğru, yanlarda ise yatay doğrultuda, esas olarak çekim merkezine doğru gerçekleşen eylem.

  bu durumda güney kutbunda düşen biri kuzey kutbundakine göre çıkıyor olabilir.(bkz: görecelilik)
 • "denize, anasina doner gibi doner gelirken, bildigi bir kucagin sevecenligini bir daha bulmaga hazirlanirken, oteden beri tanidigi bir bagislayiciliga, arindiriciliga dogru yola cikarken, insan, yanina bir sey daha aliyor: bilmedigi ama hep aradigi, aramis durmus oldugu bir seyi (bir seyleri) bulmanin umudunu... anlamsiz kilinacak, kilinmaga hazir bir mutlulugu belki... hak etmek icin kimsenin pek bir sey yapmayacagi, yapmamis olacagi, piyangodan cikar gibi gelip onu (baskasini degil, onu) bulacak bir mutlulugu... yarabbim, bu kadar mi yalniziz, bu kadar mi dusuyoruz?"

  bilge karasu, narla incire gazel
 • (bkz: fall)
 • bir yazı-cık.
  cık, anlamdan beri.

  aşk ile bir karayı fethetmek zor olmamalı.
  çünkü aşktır tek başına, bir kaleyi ve şahı düşüren..

  -tekerrürden ibaret tarih, şunu yazmaya başladı-

  bir ülkeyim yeşil vadi ile bölünen,
  eşsiz!
  kalesi de ben, şahı da..
  sen ise,
  düşsün
  düş(üm)sün
  düş(üşüm)sün..

  akıl ucum kırıldı,
  aşk ile çiziliyor en yeni haritam,
  (s)en yeni haritam!

  aşk, olası aşk'tan beri.
 • orjinal adı "the fall" olan, 27. uluslararası istanbul film festivalinde gösterilen, "hücre" adlı filmden tanıdığımız yönetmen tarsem singh tarafından 26 ülkede çekilmiş, kurgusu ve görüntüleri oldukça güzel olan fantastik bir film.
 • ibb şehir tiyatrolarında sergilenen yeni oyun. nahid sırrı örik’in “sultan hamid düşerken” isimli romanından uyarlayarak kemal bekir yazmış, engin gürmen yönetmiş.

  konusuna bakarsak, ii.abdülhamit ile ittihat-terakkiciler arasında ii. meşrutiyetin ilanı öncesi ve sonrası yaşanan sürecin, artık emekli edilmiş eski bir bürokratın ihtiras sahibi kızıyla genç ve etkili bir ittihatçının kesişen yolları çerçevesinde ele alındığını görüyoruz.

  sahne tasarımı(ayhan doğan), kostüm tasarımı(nilgün gürkan), ışıklandırma(kemal yiğitcan), müzik, oyunculuk(özellikle haşmet zeybek), hepsi harika... tam bir tiyatro gecesi yaşayabilirsiniz. ama öznel yorumum, kesinlikle sıkıcı! tarih, osmanlı diplomasisi vs. sevmeme rağmen sıkıldım, yorgunluğuma ve lavukluğuma veriyorum. bir de aynı romandan aktarılarak çekilen abdülhamid düşerken filminde de inanılmaz sıkıldığım için onun etkisinde kalmış olmalıyım diyip toparlayayım ama ben yine de uyarmış olayım!

  6-17 ocak - haldun taner