• görüldüğü üzre damadın bir yerini gizlemesine gerek yok. nazar ve kötü ruh her daim onunla olacak. gudik akrabalardı, tek taşıydı derken nasıl olsa .arrakları yedi. bir yüz örtüsüyle tüm bunları engellemesi imkansız.
  • damadın, evet demesinden önce son bir kez bakıp vazgeçme olasılığını düşürmeye yarayan şey.
  • gerdek gecesi kadınla erkek birleşmeden önce kaldırılan şey. (bkz: tabu diyalogları)
  • duvak asurlulara kadar dayanan bir gelenektir. ibranice, almanca ve arami dillerin gelin sözcügü örtünme anlamına gelen bir kelimeden türetilmiş. türkçe'de de duvak, kapak anlamına gelen tuğ kelimesinden gelmektedir.
  • gelini nazardan kötü ruhlardan korunmak içinmiş meğerse. ondan dolayıdır ki yüzü de kapaması gerekir.
    çok uzun duvak kullanmak isteyip aynı zamanda da yüzünü kapalı giriş yapmak isteyen gelinlere çift duvak öneriliyormuş. biri uzun biri kısa. uzun olanı görsel şov için, kısa olanı yüzü kapatmak için. nikah merasimi sonrası rahat hareket için, ikisi de çıkarılabilir.
  • uzun gelinliklerde güzel durmadığını düşündüğüm gelinlik aksesuvarı. kanımca kısa gelinliklere çok daha yakışıyor. gelinlik zarif dar bir model olur; yine bir derece. ama kabarık kremalı pasta gibi duran gelinliklere bir de duvak takıldığında bembeyaz bir tül yığını gibi duruyor.
  • bir gelinligi * rezil ya da vezir etme gucune sahip detay.
    genelde hep rezil edenine rastladim, birkac tane vezir edenini gordum.
    bir de duvak vezir eder iken, sac modeli ile o vezirligi rezillige cevireni de gordum...

zevk meselesi bu vesselam. ve de tabii "bir bilene sormak" meselesi...
  • (bkz: painted veil)
  • remzi jöntürk'ün 1973 yılında çektiği bir yılmaz köksal filmi. evlenmelerine izin verilmeyen iki gencin hikayesi. renkli.
hesabın var mı? giriş yap