şükela:  tümü | bugün
  • askerden geldikten sonra takmayacağınız ses. askere gitmeden önce pilini sökerek yatan ben, askerden geldikten sonra o kadarda takmadım.
  • duydugumda ne bir ise konsantre olabildigim ne de uykuya dalabildigim sestir. kendi yasam alanimda bu gereksiz sesi barindiran bir saat bulundurmamayi ilke edinmisimdir. eger bir baskasinda kaliyorsam ya saatinin pilini cikarmak ya da saati sesini duyamayacagim kadar uzaktaki bir odaya goturme gibi davranislar silsilesi icine girmeme neden olan sestir.
  • bu sese takintisi olanin evinde olmaz zaten bu tür saatler. ama ya misafirlikteyse, hele de gece yatiya kaliniyorsa... hic üsenilmez o saatin pilleri disari cikartilir arkadas. o kadar net!

takintiliyiz diye sinirden ölelim mi yani ne?

hem ne takintisi yahu. anormallik bunu bu kadar sesli yapanlarda. susturuculu olanlari var o mekanizmanin. o kadar sesli yapmanin alemi ne, gecenin sessizligini delercesine. cin iskencesi diye bir sey var hem. aynen de uygulanan sistem bu. ha sip sip, ha tik tak. ha metal kova-su, ha saat ve tiktagi. ben bir fark fark göremiyorum ya sen?

bu bünye pancar motorunun sesine bile alisti, ama yooo yooo yooo... buna asla.
  • insanı fazlasıyla sinir eder.
  • normalde rahatsız olunan bu ses bana anlamsız bir şekilde huzur veriyor.
    mesela ben ders çalışırken o ses varsa daha rahat konsantre oluyorum. eğer o saatin tik takları olmazsa zaman kavramını kaybediyorum.
    geçenlerde saat durmuştu. normalde düzenli uyuyup uyanan ben saatlerce uyanamadım. kol saatim de olsa telefonun saati de olsa bilgisayarın saati de olsa gözümün önünde; bir duvar saati değil.

o saatin tik tak sesi (bkz: anlayamazsınız)
  • özellikle topuzla kurulan guguklu duvar saatlerinde oldukça yüksek çıkan ses. bu saatlerin bulunduğu yerde tek başına ve hiçbir başka ses olmadan oturmak melankolik bir hava yaratır.
  • misafir kaldığın evin salonunda yatarken sesine kafa takılır uyutmaz meret, en iyisi yataktan kalkıp pilini çıkarıp yerine asmak.
  • (bkz: babaanne evi)

bu sese buzdolabı sesi eşlik eder.
  • genellikle misafir kalinan evde, salonda muserref olunan misafirsevmez aletin sesidir. uyutmaz da bazen.

(bkz: orospu cocugu duvar saati)