• bisiklet vs. sporlarda, kaslarda depo edilen glikojen seviyesinin tükenmesi ile yaşanan ani güç kaybı. önlemek için aktiviteden önce, aktivite sırasında sindirilebilecek ve yeterli miktarda karbonhidrat ağırlıklı beslenmek veya aktivite sırasında çabuk sindirilebilecek şekilde besin takviyesi almak tavsiye edilir. bu amaçla hazırlanmış sıvı karbonhidrat içeren enerji jelleri vardır.
  • sokakta yürürken yapılır, bir de üstüne "afedersiniz" denirse, kendinizi artık sorgulamanıza iten bir eylemdir...
  • 42.195 m'lik maratonun genellikle 32.kilometresinde basa gelen, glikojenin sifira inmesi hadisesidir. 32 sabit degildir tabi ki, 32den sonra olur genelde sadece.

duvara carpmak denir o esnada ilerleyecek gucun kalmamasina ve gercekten asil isi bacaklarin degil beynin yaptigi rivayet edilir 32den sonra. nasil bir kafaysa artik, tukenirsiniz ve beyninizi ikna edene dek o yollar o son 10 k bitmez.
    zaten öldüm bittim ben aninizda bile vucudun bir 10k daha kosacak enerjisi vardir aslinda denir.
    darisi basimiza.
  • alınma psikolojisi insanı bir bulut, bir sis gibi sarmalar. ne yapsan ancak zihnindekini görürsün. iklim değişmeden, yahut bir duvara çarpmadan ayılıp gerçeğe tutunulmaz. ama anlayışla karşılanır*.
  • kör ebe oynarken yaşanabilecek ve diğer arkadaşlara gülme malzemesi olabilecek hadise
  • evde bulunduğun odadan banyoya gitmek üzere, kafadaki bir sürü gereksiz düşünce eşliğinde koridorda yürürken kendini bir anda duvarla bütünleşik bulma durumu. şaşkınlıkta son nokta.
  • çok yorgun ve mide dolu iken yatağa girildikten hemen sonra uyunması halinde görülebilecek bir kısa rüya sonucu. genellikle nefes nefese kalkılır, ama derin bir iki nefes alınır, ve deliksiz bir uyku* için tekrar yatılır.
    ayrıca (bkz: suya düşmek)
hesabın var mı? giriş yap