şükela:  tümü | bugün
 • turgut özakman ın oyunu.
 • william wyler’in “the desperate hours” adli filminden intihal olduğu ara ara ima edilir.
  (bkz: turgut özakman)
 • egitim sen gebze subesi tarafindan bu aksam gebze belediyesi kultur salonu'nda gosterilen oyun. dort mahkumun bir ogretmen gencini de rehin alarak kacmasi ile suregelen oyunda muhtelif sahneler ile hayatin bazi yonlerine isik tutuluyor. sahtekar, bacaksiz, reis ve ihtiyar en sonunda ogretmen hanimin istekleri dogrultusunda teslim olmayi kabul ediyor ki o sirada polisler tarafindan olduruluyor. oyunun en komik sahnesi de bu anda yasaniyor, bir anda yukselen silah sesleri ile herkes "noluyor lan laaann" serzenisleri ardinda korkudan egiliyor ki ortaya komik bir vaka birakiyor.
 • bitlis beş minare sanat tiyatrosu tarafından 2010 yılında sahnelenen tiyatro oyunudur. oyun beklentilerin üzerinde oyunculuklara sahne olmuş bir kaç eksiğine ve ikinci bölümün sonlarına doğru düşen temposuna rağmen oldukça başarılı oynanmıştır. öğretmen kızın mahkumlarla birlikte kalma gerekçesi tam olarak anlatılamadı, seyirciye geçmedi. doktor kızın oyunculuğu çok zayıftı. reis iri oyunculuk sergilemek adına kimi yerlerde oyunu tek kişilik showa dönüştürdü. bütün olumsuzluklara, çalan telefonlara ve on dakika konuşan adama rağmen emeği geçen bütün arkadaşları tebrik etmek gerekir.
 • turgut ozakman'in 1957'de yazdigi(kimilerine gore the desperate hours'dan fazlasiyla esinlendigi) bu oyunun 1964'de erol tas ve belgin doruk'lu bir filmi de cekilmis.

  bu sene sivas devlet tiyatrosu tarafindan da basariyla sahnelenmekte. metin olarak kizin degisimini aktarmakta eksigi olduguna tum beyin hucrelerimle katilirim. ve eklerim ki stockholm sendromundan muhtevi bir seyri 14 inch monitor karsisinda degil sahne onunden izlemek cidden baska bir sey.
 • erol taş'ın kariyerinde kendisini en çok etkileyen filmmiş. detaylar için aşağıdaki video izlenebilir:

  http://www.youtube.com/watch?v=ikf75pvkz9a&t=1m7s
 • 1965 antalya altın portakal film festivalinde erol taş 'a en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü kazandıran film.
 • turgut özakman'ın aynı adlı tiyatro eserinden uyarlanan film orhan elmas'ın en bilinen yapıtıdır. birkaç oyuncu (belgin doruk, tanju gürsu) haricinde tümüyle karakter oyuncularının yer aldığı film bu yanıyla metin erksan'ın gecelerin ötesi'ne (1960) benzer.

  suç filmlerine getirdiği farklı bakış açısıyla film dostoyevskiyen temalarla ilişki kurar. suçu doğruran nedenlerin psikolojik etkilerden çok toplumsal ve ekonomik kökenli olduğu yönünde telkinde bulunur. hapishaneden firar eden bir grup arkadaş ünlü bir tiyatro oyuncusunu (belgin doruk) rehin alıp bir depoya gizlenirler. bu esnada polislerle aralarında sıkı bir pazarlık savaşı yaşanacaktır. erol taş, hayati hamzaoğlu, danyal topatan, hasan ceylan gibi karakter oyuncuları bu tek mekanda devleşirler.

  film ayrıca sınıf çelişkisi, paraya dayalı insan ilişkileri, sömürülmeye müsait din unsuru, anadolu insanının ezilmişliği ve fakirliği, sıradan insanın tiyatroya ve sanatçılara yaklaşımı gibi önemli meselelere de parmak basar. müzikler ise ünlü besteci nedim otyam'a aittir.
 • bir çok şehir ve devlet tiyatrosunda sahne almış yapıt.

  spoiler vermeden anlatmak gerekirse iyi bir oyunculukla finalinde ağlatmaması imkansızdır, izlenilmeli öğrenilmeli ve tarihin tozlu raflarına bırakılmamalıdır.
 • turgut özakman'ın en iyi tiyatro eseridir.

  oyun da dört mahkum ve bir öğretmen üzerinden bizlere birey ve suçlu psikolojisi anlatılır, iyi bir temsili ölmeden önce mutlaka izlenmelidir.
hesabın var mı? giriş yap