şükela:  tümü | bugün
 • tdsn lere konu olmu$.. efsane lamer..
 • (bkz: tdsn), (bkz: lamer)
 • dux, ducis, f./m.: lat. lider
  (bkz: duce)
 • dux, (çoğul: duces) latince lider ya da önder anlamına gelir (ducere, 'liderlik etmek ya da yol göstermek' fiilinden) ve bir askeri birliğe komuta eden anlamında kullanılır.

  bir "dux", roma ordusunda iki ya da daha fazla lejyondan sorumlu olan generali tanımlayan bir unvandır. dux, bir konsül ya da imparator'a gönderme yapabildiği gibi genellikle roma eyaletlerindeki roma valilerini kastederdi. vali, bir dux olarak hem en yetkili sivil otorite hem de eyalette konuşlu lejyonların komutanlarının da başıydı.

  ancak, hakimiyet döneminde valiye ait dux unvanı yönetimle ilgili anlamından ayrıldı ve askeri anlamda "dux" için yeni bir görev tanımlaması yapıldı. dux, halâ eyaletteki en yüksek askeri makam ve lejyonların komutanıydı ancak dux'a ait gücün kullanılabilmesi eyalet valisinin iznine tabiydi. ancak bir kez izin verildiği zaman, dux eyalet valisinden bağımsız hareket edebiliyor ve tüm askeri konulara el atabiliyordu.

  diokletian'ın tetrarşi reformundan sonra, eyaletler her biri bir vicarius (piskopos vekili) tarafından yönetilen piskoposluk bölgelerine bölündü. valilerle birlikte, vicarius'a bir dux eşlik ediyordu. bu dux, piskoposluk bölgesindeki tüm diğer duceslerin ve vicarius'un piskoposluk bölgesine bağlı lejyonları göreve çağırması durumunda tüm lejyonların komutanıydı. dux makamı, sırasıyla önce magister militum'a ve ardından da imparatora hizmet ederdi.

  bizans imparatorluğu'ndaki megas doux pozisyonu, 1453 yılındaki yıkılışına kadar kullanılmıştır.

  kaynak: wikipedia
 • efsane amiga oyunu lotus turbo challenge 2'da, ara ekranda yazdığınız zaman sizi çok komik ve basit, 3 pixellik ördekleri vurmaca gizli oyununa (bkz: sub game) yönlendiren cheat.
 • lat. önder, lider. italyanca'ya "duce" olarak geçmiş ve malum mussolini manyağı da kendisine "il duce" diyordu.

  faşizmin tekrar hareketlendiği italya'da faşistler dux'u dövme yaptırıyorlar oralarına buralarına. bunlardan en ünlüsü eski futbolcu ve ırkçının önde gideni, gol attıktan sonra sağ kolundaki dux dövmesiyle mussolini selamı veren paolo di canio. dövmesini tv'de de gösterince kovulmuş. sadece tv'den değil, ülkeden ve hatta yeryüzünden kovmak gerekir böylelerini.
 • müzikte, fügte tema. önder tema, kanon'da başlatan ses.