şükela:  tümü | bugün
 • dağarcığımıza girmiş usul usul, şaşırtıcı da değil yani. 'duyar kasmak'tan anlatılmak istenen sanırım bir şeylere duyarlı olmak, farkındalık geliştirmek vb. sokak dilini seviyorum, kelimelerin sözlükteki anlamlarını ters yüz etmesinden değil de şak diye kullanıldığı toplumların zihniyetini ele vermesinden. bin yıl önce istila ettiği yerin dilini sonsuza kadar değiştirmiş kabilelerle ilgili bişiy izlemiştim geçenlerde, belgeseldeki adam "onlar çoktan gitti ama kullandıkları sözcükler hala etrafımıza yankılanıyor, bin yıl sonra hem de!" demişti. sokak dili budur, insanlar dili alır, kullanır, dönüştürür ve bu harika bir şeydir. ama..

  'duyar kasmak' nedir arkadaş? muhtaç olduğun 'duyar' beyninin bir yerlerinde dolanıyor yavrum. zor değil, uzan ve en yakınındaki 'duyar'ı alıp şimdi kullanmaya başla. ağırlıklı olarak çevresinde olan bitenin farkında olan insanların tavırlarını aşağılamak için kullanılıyor bu laf.

  hayvan hakları diyorsun; "duyar kasma lan! çocuklarımızzz :(" diyor. "çocuklara tecavüz ediliyor, bunu organize bir suç şebekesi halinde devam ettirip örtbas ediyorlar" diyorsun, "dönyö bözöm döğöl diye bik bik öten sen değil misin lan?" diye çıkışıyorlar. "gelir adaletsizliği var, çalışma koşulları bizi öldürüyor" diyorsun; "he bi sen duyarlısın zaten, lan masa başında çalışırken sana ne madenlerden, inşaatlardan!" diyorlar. "kadın hakları" diyorsun "konuşma la fularlı!" diye çıkışıyor adam.

  üniversitede bir hocamız sınıfa gelip, "bu sınıfta kaç feminist var, el kaldırsın" demişti. hiçbirimiz el kaldırmadık. kafamızdaki feminist tanımı "mor fularlı, çok bağıran, mutsuz kadın" idi çünkü. ay ne münasebet, hepimiz çok havalıyız bi kere!! hocamız "çocuklar, kafanızdaki feminist klişesini yavaşça yere bırakın ve düşünün. sadece kadınların değil bu sınıftaki erkeklerin de feminist olması lazım ki yol alabilelim." demişti. eh, insan eğer düşünebilen, öğrenebilen bir canlı ise kendisine gösterilen karikatürlerle kurmaz dünyasını. değişmek ve gelişmek zorundadır. bak zorundadır diyorum. değişmekten ve gelişmekten sorumludur.

  'duyar kasmak' tam da şimdinin lafı. bir düşünmek lazım neden olduğunu. 'duyar kasmadan', çok 'havalı', çok 'serinkanlı', çok gerçekçi insanlar olarak yaşayalım değil mi? yok, öyle olmuyor. 'duyar kasmak' diye kendince aşağıladığın şeyden ve bu tanımı rahatlıkla kullanabilmenden eğer beş, on yıl sonra utanacaksan senin ellerinden öperim. duyarlı olmanın, farkında olmanın kötü, aşağılık, 'ergence' bir şey olmadığını artık anladın demektir. o zamana kadar ben senin kısıtlı dünya görüşünün tanımı ile 'duyar kasmaya', sen de patates gibi yaşamaya devam edeceksin. 'duyar kasmak' lafından utandığın gün bir yerlerde buluşuruz zaten.
 • aşırı itici bir terim. son dönem eleştiri yazılarında mütemadiyen karşılaşıyorum. bu öbek yazının başındaysa yazıyı okumadan geçiyor sonundaysa yazara lanet ediyorum.
 • son zamanlarda duyduğum en itici, en kıl kullanım. ne lan bu?
  kullananın ağzına kürekle vurup dişlerini dağıtmak lazım.
 • bir kullanım örneği şurada görülebilecek; #49696882 ivrenç bir söz öbeği.
 • bir insan duyarlı olur. duyar kasılmaz. numara yapıyor, yalan yazıyor, samimi değil yazabilirsin ama duyar kasmak nedir yahu?

  duyarlı olmanın kabahat olduğu bir dönemdeyiz maalesef. her şeyle dalga geçen, aşağılayan, alay eden insanlar prim yaparken; duyarlı olan insanlar, rahatsızlıklarını belirtince "duyar kasmakla" suçlanıyorlar. ne acayip dünya değil mi? *
 • duyarlıymış gibi yaparak karşı tarafı duyarsızmış gibi gösterme çabası.

  (bkz: tdk ergen sözlüğü)
 • google araması neticesinde fark ettim ki muhafazakarlar arasında popüler bir tabir. halbuki biz gençken "x kasmak" rakçı genç tabiriydi. ilk duyduğum örneğinde ortamcı bir arkadaşım bana "abi? sakal kıasmışsıan?" demişti ben de gevşek bırakınca da çıkmasından yola çıkarak bir süre dalga geçmiştim. nostalji treni programından bu haftalık da bu kadar. haftaya yıkılıyor ile sizlerleyiz. esen kalın.
 • entel, hümanist gibi kelimelerin hakaret olarak kullanıldığı toplumdan çıkmasına şaşırmadığım deyim. iyiye güzele doğru ne zaman bir yönelim olsa topluca ensesinden yakalayıp geri çeviriyoruz gideni. duyarlı olmak bizi bozar zira.

  bi de derdini sikeyim var buna örnek. ben sizin tıyniyetinizi sikeyim emi.
 • ne kadar guzel yazilmis olursa olsun, icinde gecen entry'leri okumuyorum, duyar kas... sozcugunu gorunce geciyorum.
hesabın var mı? giriş yap