şükela:  tümü | bugün
 • olaylar karsisinda cok fazla hislenme kimi zaman kafaya takma, ne yapilmasi gerektigini kara kara dusunme, cogu zaman ise uzulme sebebi olan, nadir karsilasilan insan ozelligi (bkz: duyarli)
 • topluluktaki her bireyin diğerlerinden beklediği şey. yüksek oranda saygının yanısıra empati içeren bir özelliktir, zordur yani zor. (bkz: hayat zor hep mücadele)
 • duyarlılık insaniyetin olmazsa olmazlarındandır. toplumumuzda duygusallık yüceltilse de esas olan duyarlılıktır ve bir tür rahatsızlık olan duygusallık ile birbirlerine ters orantılıdırlar.
 • lanet otesi bir durumdur a dostlar! durum diyorum kisilik ozelligi olabildigi gibi, insanin basina gelen bir duygu durumu da olabiliyormus, nitekim 4 aydir bu sekildeyim.

  sanki kisinin frekans ayarlarinin degismesi, ucuncu gozunun acilmasi ne bileyim matrix i cozmesi gibidir. o kadar ince seyleri algilar olursunuz ki, insanlarin duygulari, dusunceleri sanki beyninizde eko yapar. insanlari sanki tumden algilamaya baslarsiniz, sanki sadece gorup dinleyip dokunmazsiniz da toptan icinize alip cikarirsiniz iletisim kurarken. fazlasiyla bir empatiklik durumu.

  tahminin aksine olaylari kafaya takmak ya da kara kara dusunmeyi de beraber getirmez. olaylari kafaya takmaniz beyinsel bir aktivitedir, kuruntu yapmanizdir vesairedir. bu durum ise algilarin on kaplan gucunde olmasi durumudur. tabi dogru veya carpik bunu kimse bilemez ama herseye, herkese dikkat kesilmektir sanki.

  mesela uzun zamandir gorusmediginiz insanlara gorustugunuzde durum vahimdir. algilariniz fazlasiyla acildigindan ya da carpildigindan diyelim, kac yillik arkadaslariniza cok farkli gozlerle bakmaya baslayabilirsiniz. sanki daha once gormediginiz ya da gormemezlige geldiginiz seylere simdi gozlerinizi dort acip bakmak gibidir. hergun onunden gectiginiz ve bakmadiginiz sokaginizi, ortasinda durup tek tek nerde ne var diye incelediginizi dusunun. arkadaslariniza durduk yere 'sen bana inanmiyorsun', ya da 'kafanda boyle birsey yaratmissin yaratma' diye tespitler yapmaniza bile sebeb olur.

  duyarli olmanin olayi sanirim hic birzaman yumurta mi tavuktan cikar tavuk mu yumurtadan misali olaylar gercekten boyle mi yoksa siz mi abartiyorsunuz ya da bunlar sizin yanilsamalariniz mi bilememektir.
 • çoğu kişinin egosunu okşatmak için başkasında aradığı özellik olup aslında hiçde o kadar iyi olmayan bir kişilik yönüdür.

  şimdi arkadaşım bırakacaksın bu tür arayışları. duyarlı insan kendi kendini sömürür zaten bir de senin egonu kaldıracak gücü olsada dayanağı zordur garibimin. neyse duyarlılık iyidir evet. hayattaki ufak detayları ele alıp oturup düşünebileceksin elbette. bu nihayetinde bazı olaylara (ne olursa olsun) karşı duyarlı olup biraz ucundan kendi içine aktarmaktır. kendini keşfetmek , içinde bulunduğun çevreyi ve yaşadığın (her ne kadar güdülmüş koyunlardan oluşsada)toplumu tanıman için sahip olduğun en iyi silahtır birazda. bir nevi empatidir de aynı zamanda. yaradılışında sana bahşedilen bir beyindir. brokoli mi lan bu. neyse konumuza dönelim. duyarlı olmanın iyi yönleri olduğu kadar birde bunun berbat , delirtici kısmıda vardır. hissiyatın ve aklın fazlasının cehennem olduğu gibi fazla duyarlı olmakta bir kibrit çöpünden başka başka evrenler yaratmaya kadar gider bu durum.

  günümüz insanının yozlaştığını , yabancılaştığını (evet inceden aptal olduklarını söylüyorum) , basitleştiğini bildiği halde otundan sıçtığı boka kadar anlam yükleyen duyarlı insanlar ne zorunuz var abi?(korkmayın bende bunlardanım) kurulan her cümlenin ardında milyon tane olasılık düşünmenin bir mantığı yok.(ve bunların en kötüsünü özümsemek). işte böyle böyle çoğu insan delirip saçma saçma boş ruhlarla dolaşmaya başlıyorlar.

  fikirler ölümcül bir hastalık , duygular ise bu hastalığın saplantı haline dönüşmesidir.

  (bkz: ben bizzat kendimden biliyorum)
 • itici bir şey. özellikle de duyarlı insan tarafından üstüne basa basa belirtilmeye, önemi vurgulanmaya çalışıldığı zaman.
 • gördükçe, yaşadıkça, öğrendikçe içinden çıkılmaz bir hal alan durum. neye, kime, nasıl duyarlı olması gerektiğini şaşırıyor insan.
 • dozajında alınırsa insanların kendilerini manevi ve sosyal olarak iyi hissedip yararlı işler yapabilmesini sağlayan*** fakat dozajının aşılması halinde insanları derin düşüncelere ve bunalımlara sürükleyen durumdur.

  duyarlılığın fazlası kişinin zihinsel ve duygusal stabilitesini bozar. bu durumdan kaçış yollarından birisi ise deliliktir. bir süre sonra insanların bir kısmı işi deliliğe vurur ve kendilerini rahatlatır.

  (bkz: one flew over the cuckoo's nest)