şükela:  tümü | bugün
  • özellikle son bir yılda (belki algıda seçiciliktir bilmiyorum) sözlüğün her yerinde gördüğüm duyar düşmanlarının bilmesi gereken durum.

yani bir konuda fikrini söylüyorsun adı "duyar kasmak" oluyor. belirttiğin fikri tek bir lafla değersizleştirmenin yanında uyarı yaptığın konunun espri malzemesine dönmesine de neden oluyor. hayır senin komik bulduğun veya daha vahim haliyle "öylesine" söylediğin bir şeyin bir başkasını derinden yaralama ihtimali hiç mi yok mesela? biri bu ihtimali belirttiğinde niye "gereksiz duyar kasmış" oluyor.

duyarlı olmanın bir derecesi olmak zorunda değildir. yani bir durum başka bir duruma göre daha kötü diye o başka duruma duyar gösterilmesi komedi malzemesi değildir. elbette ki toplumun büyük kesimini derinden etkileyen ve duyarlı olmayı gerektiren çok büyük meseleler mevcut. ancak insanların daha az bir kesimini etkileyen yüzlerce mesele de mevcut. bir durumun hayatımızı uzaktan yakından etkilemiyor olması o durumu yaşayanların deneyimini veya bu konuda gösterilen duyarı anlamsız kılmaz.

duyarlı olmak bir erdemdir. sanki kötü bir şeymiş gibi yansıtmanın alemi yok.

peşin not: adam duyar kasmak konusunda bile duyar kasmış diyenler olacaktır. o yüzden ben şimdiden yanıt vereyim. evet "kastım".