şükela:  tümü | bugün
 • insan psikolojisinin birbirini etkileyen üç bileşeni. her biri diğerlerini etkileme gücüne sahip olduğundan, birini kontrol edebilmek ve istediğimiz yönde manipüle etmek, diğerlerinin de istediğimiz yönde değişimine neden olur. örneğin kendini aşağı, ezik hisseden birinin(duygu) kendisinin etrafındakilerden daha beceriksiz olduğunu düşündüğü halde(düşünce), bunu belli etmemeye çalışması, dik durup insanların gözlerinin içine bakarak güvenli konuşup, kendini beceriksiz gördüğü konularda geliştirmeye uğraşmasının (davranış), zaman içerisinde kendisi hakkındaki duygu ve düşüncelerini de etkilemesi ve manipüle ettiği doğrultuda değiştirmesi gibi. fake it until you make it mantığı.

  (bkz: duygu kontrolü)
  (bkz: bilişsel davranışcı terapi)
 • insan halinin üçlü sac ayağı. herhangi bir duygudurumundan çıkmak istiyorsanız fizik bedende küçük bir hareket değişikliği yapıp bunu tekrarlayın*; düşünceniz ve kendinize karşı davranışınız biraz olsun değişecektir
 • olumlu vurgu olumlu davranışı getirir olumsuz vurgu olumsuz davranışı..

  düşünceleriniz ve hisleriniz arasındaki ilişki. duygudurumunuzdaki değişik·
  liklere neden olanlar olaylar değil, algılarınızdır. üzgünseniz, düşünceleriniz olumsuz · olayların gerçekçi bir yorumunu yansıtacaktır. depresif ya da kaygılıysanız, düşünce- leriniz her zaman mantıksız, çarpıtılmış, gerçekçi olmaktan uzak ve hatta sadece yanlış olabilir.
 • bilişsel ekole göre sırası düşünce duygu davranış olan üçlü.

  düşünce ve inançlar duyguları, onlar da davranışları etkiler.
 • o elindeki psikoloji kitabını hemen bana ver evlat hea?
  not: ellis