*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • okuyunca şok geçirdiğim twitter floodu

yeteri kadar dolandırdıkları yokmuş gibi bir de insanları kandırarak ceplerindeki paraya göz dikmeye başlayan bir taksici. umarım meslekten men edilirsin diyeceğim ama hiç umudum yok. floodun içeriği;

"1-2 ay önce sabah taksiye bindim işe giderken. sürücünün telefonu çalıyo veryansın ediyo “kesmeyin elektriği kardeşim kış geldi, kaza geçirdim aylarca çalışamadım” fln diyo ölcek üzüntüden, elleri titiriyo fln.
    ben accayip üzüldüm. kaç yaşında adam nelerle uğraşıyo diye telefonu çaldı tekrar. karısı arıyo sen de ağlama üzülme arabada yolcu var dedi. benden sigara içmek için izin istedi gözler kıpkırmızı. ben kahrımdan ölücem usul usul ağlıyorum arka koltukta...
    taksiden inerken daha büyükçe bi para çıkarıp üstünü almıycam kabul ederseniz dedim. ofise girdim gözümün yaşı durmuyo. ben dr anlamıyorum niye bu kadar ağlıyorum diyorum, çok üzüldüm.
    bu sabah koştur koştur tekrar bi taksiye bindim. sürücü de tanıdık geliyo heralde daha önce de denk geldik diye geçirdim içimden...
    sonra telefonu çaldı ve baaam! aynı hikaye tekrar dönüyo sitemler ediyo kesmeyin kardeşim diyo, yine aynı cümleler. arada doğalgazı da kestiler çocuk evde hastayı da sıkıştırdı. ben duyduklarıma inanamıyorum.
    sonra yine telefon çaldı, yine karısıyla konuşuyo, yine üzülme fln diyo. ben şaşkın ördek gibi dinliyorum noluyo diye. diyorum ben buna mı ağladım saatlerce amk
    iniceğim yere geldik. para uzattım bu kez de para üstü çıkaramıyo kardeş helal et fln diyo. işte o an şalterler attı. adama yardırmaya başladım. şimdi de şikayet edicem. plakası da 34 tab 45. denk gelirseniz binmeyin, binerseniz de şayka söylemişti dersiniz."
  • kenarda gördüğümde ürkerek açıp okurken dehşete düştüğüm başlık. 6 ay önce tamamen aynı metodik ( şahit olunan telefon konuşması, titreyerek durulan sigara molası .. vs ) farklı konuyla dahil olduğum hissine kapıldığım olaydır. konu ameliyat olması gereken 6 yaşındaki kızıydı.

umarım ben paranoyağımdır ve o küçük kız çocuğu artık sağlıklıdır demekten başka birşey gelmiyor elimden.
  • çok eski bir numaradır. genelde taksim nişantaşı şişli taksicileri sanırım.

bana da bir kere karım kanser numarası çekmişti. hatta tipi de esmer göbekli tıknaz kel bir adamdı.
    telefonu çaldı konuştuğu kişiye bayağı bir ağladı. yok yüzüğünü satmış kemoterapi için, yok artık kendini vuracakmış.

sonra karısı aradı. tamam yavrum sen üzülme ben halledeceğim vs konuşmaları.
    işte ablacım böyle böyle durum ne yapıcam bilmiyorum konuşmaları.

o ara benim annem de kemoterapi alıyor. dedim eğer bir hayırsever bulursan bana da haber et. ama böyle biraz zor düşürürsün.

arkamdan küfür etti muhtemelen ahlaksız.
  • 2005 yılında lösemi hastası kızına test yaptırabilmek için ağlaya ağlaya telefonla konuşup, ondan bundan para isteyenine denk gelmişliğim vardır.

e tabi insan o an sorgulamıyor, anında empati kuruyor haliyle. cebimden çıkarıp 300 ytl (o zamanlar ytl idi) vermiştim. üstüne üstlük taksimetreyi de ödemiştim üstü kalsın diyerek.

sonrasında çok düşünmüştüm bu mevzuyu "ulan acaba beni mi yedi?" diye ama en azından "tarafımızı belli etmiş olduk" diyerek avutmuştum kendimi.
  • bir bok çukurunda yaşadığımızı ve taksicilerin bu bok’un en büyük bileşenlerinden biri olduğunu unutan iyi niyetli birinin başına gelmiş olaydır.
  • sonra “ouuwww uber şöyle kötü böyle illegal.”
  • ağlaya ağlaya 300 tl verdiğim taksicidir kendisi. tarih 2008!
    iyi paraydı evet, salaklığıma doymuyorum evet.

fakat yıllardır kullandığım duraktan bindiydim taksiye, meğerse boşluğu kollayıp durağa giriyomus pezevenk. sonradan aynı duraktan baska soföre sorunca 'sizin arkadasın kızı vardı, kemo alıyodu, n'oldu ona, iyi mi?' diye ortaya çıktı durum.

ama çok dua ettim valla ağlarken 'n'olur allaam 11 yaşında bir kız çocuğu bunları yaşıyor olmasın' diye... duam kabul olmuş diyeceğim ama binlerce çocuk bunları gerçekten yaşıyor ve bu iğrenç yaratıklar bu durumu kullanıyor.

para kaptırdım diye değil, o kadar ağladığım için sinirleniyorum.

allah belalarını versin varsa eğer!
  • ulan memlekette ne enayiler var mış. iş yaptırsa 50 lira için yarım saat pazarlık eder ama iki gözyaşına donu gömleği bırakmışlar.
  • ben de zannedersem bu taksiye binmiştim, taksici telefonda, tamam ilacı alacak parayı denkleştirmeme az kaldı karıcığım, ağlama falan diyordu, ben de taksiden inerken "bakamıyorsan karını bana ver ben bakarım" demiştim, herkes beni kötü insan olarak yaftalamıştı. bu tür insanların gözyaşlarını, duygu sömürülerini samimi bulmadığım için hep kötü insan olmuşumdur. ancak şu unutulmamalıdır, bir insan karısını, çoluğunu çocuğunu ileri sürerek sizden yardım istiyorsa biliniz ki %99.999 dolandırıcılık, sahtekarlık, duygu sömürüsü peşindedir. kucağına çocuğunu alarak dilenenler gibi.