şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: anksiyete)
 • bipolar bozukluklar, major depresif bozukluk, distimik bozukluk ve siklotimik bozuklukları kapsayan psikiyatrik bozukluk grubu.
 • adamın anasını siker, hayatını kaydırır.
 • (bkz: hipomani)
 • eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır.
 • dünyada her 4 insandan birinin rahatsızlığıymış. bu 4'te 1'in 1/4'ü ise hayatlarında bir kez intihara teşebbüs etmiş insanlardanmış. yani bu durumda çağdaş toplumdaki intihara teşebbüs oranı %6 gibi bir oran çıkıyor eğer doktorun dediği doğruysa. bu %6'nin %15'i ise teşebbüslerinde başarılı oluyormuş.

  http://www.youtube.com/…atch?v=-pjqr2lcdsk&t=13m23s
 • "duygudurum bozukluğu grubundaki hastalıklarda temel bozukluğun duygulanımda olduğu kabul edilir. duygudurum bozuklukları ile kastedilen iki temel durumdan bir tanesi duygudurumun neşe yönünde kaymasıyken (yükselmiş, çizginin üstüne çıkmış) diğeri de keder yönünde kaymasıdır (çökmüş, çizginin altına inmiş).

  yükselmiş duygudurumun bulunduğu kişilerin manide (uçuşumda), çökmüş duygudurumu yaşayan kişilerin ise depresyonda (çöküntüde) olduğu kabul edilir.

  şayet denge bozulursa ve duygudurum en az 2 hafta süreyle keder yönünde sürekli artış gösterirse depresif, en az 1 hafta süreyle neşe yönünde sürekli artış gösterirse manik duygudurumdan bahsedilir. diğer taraftan duygudurumun azalması veya olmaması (düz çizgi çizmesi) da şizofreniye özgüdür.

  normal dışı duygudurumdan söz edebilmek için: değerlendirilen kişinin o güne kadar olan normal halinden (hastalık öncesi durumundan) sapmanın olması, o kişinin yaşam (iş, aile, sosyal ve bireysel hayatı) kalitesinin bozulması ve hastalık tanımlamalarında kullanılan diğer belirtilerin olması ölçütleri kullanılabilir.

  duygudurum bozuklukları başlığı altında “depresif bozukluklar”, “ikiuçlu (bipolar, manik-depresif) bozukluklar” ve “diğer duygudurum bozuklukları” sınıflandırılır.

  kendiliğinden (spontan) dikkat ve bellek artar. geçmişte yaşadığı olayları en ince detaylarına kadar hatırlayıp anlatır, en ufak ayrıntılara dikkat edip görür. ancak dikkatini her şeye yönelttiği için konuya yoğunlaşamaz, konsantre olamaz ve önemsiz bir uyaranla dikkati çabuk dağılır (distraktibilite). çağrışımları çok hızlanır, “beyninin çok çalıştığını, düşüncelerinin çok yoğunlaştığını” söyler.

  hastalığın ilk belirtilerinden bir tanesi de uykusuzluktur. sabahlara kadar oturur, ya hiç uyumaz ya da bir iki saatlik uyku ile idare eder. uykunun ve iştahın düzene sokulması tedavinin önemli bir parçasıdır. uykusuzluk manik atağa zemin hazırlar. hiç uyumamaya rağmen enerjinin hiç azalmaması, sabahları hareketlilik ve konuşmanın artarak devam etmesi gözden kaçmayacak bir durumdur.

  genelde iştah azalır, hem hareketliliğe hem de beslenmenin azalmasına bağlı olarak kilo kaybı görülebilir. diğer taraftan sigara ve alkol tüketimi artabilir. cinsel istek ve performans çok artar."