*

şükela:  tümü | bugün
  • sanırım çoğu kişi için bayağı zor bir durum zira toplum olarak daha çok ne yaptığımız veya ne düşündüğümüz üzerine bahsetmenin doğru olduğu öğretiliyor. hele duygularımız sevinç, mutluluk, neşe gibi pozitif olarak algılanan duygular değil de, bizi zorlayan üzüntü, acı, gücenme, öfke, kırgınlık, aşağılanmışlık, keder gibi negatif algılanan duygularsa, bunlardan bahsetmek katmerli zor oluyor. bunu daha da zorlaştıran, hayatımızda bu duyguları yaratan kişilerle bu duygularımızı konuşmak.

"şu şekilde davranmış olman beni kızdırdı"
    "şunu demiş olman beni üzdü"
    "o hareketine çok kırıldım"

bunları söylemek zor zira yaşadığınız incinmişlik, bunu karşı tarafa söylediğinizde anlayışsızlıkla veya daha da üste çıkmayla karşılaşılırsa daha da artacak ve pek çoğumuz bu riski almak istemiyor, hatta daha çok bu risk önceden alınmış ve başarısızlıkla sonuçlanmış oluyor, insanlar tekrar denemek istemiyor. iletişimi olmayan duygular da insanın içine atmaksıyla sonuçlanıyor. içe atılan duygular da zamanla birikiyor ve o insandan soğumaya veya öfkeye neden oluyor.

hayatınızın erken dönemlerinde hayatınızdaki baskın olan bir kişi (mesela anne veya babanız) bu tür bir duygu iletişiminde anlayışsızlık sıkıntısı varsa, sizin de duygu iletişimi çabalarınız çoğunlukla başarısızlığa uğramış oluyor, duygularınızı sağlıklı biçimde ifade edebilmeyi öğrenemiyorsunuz. bu da hayatınızın ileri dönemlerinde hayatınıza giren başka kişilerle de duygusal iletişiminizi baltalıyor. insanlarla olan her sıkıntınızı içinize atan birisi haline geliyorsunuz, bu da pek çok duygusal soruna neden oluyor.

böyle bir sıkıntınız olduğunu farkettiyseniz, duygularınızdan korkmamayı, hissettiğiniz şekilde hissetmenin yanlış olmayabileceğini, hislerinizden başkalarınıza nasıl bahsedebileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. duygular genelde kontrolünüzün dışında gelişen durumlar, sizi rahatsız eden duygularınız varsa, bu duygularınıza yol açan sebepleri de bulmak ve baskılamak yerine anlayıp değiştirmeye çalışmak daha sağlıklı bir çözüm. ayrıca duygularınız üzerinde kontrolünüz çoğunlukla olmasa da, ne düşündüğünüz ve nasıl davrandığınız üzerinde kontrolünüz var, ve bunları değiştirerek duygularınızı da değiştirmeniz mümkün oluyor.

zor olan duygulardan bahsederken, karşıdaki kişiyi suçlayıcı ifadeler yerine, yukarıdaki örnekler gibi ben dili kullanımı doğru olan iletişim yöntemi.

http://www.forbes.com/…olding-us-back/#54278ad650fc

bu tür şeyler ilginizi çekiyorsa, negatif duyguların iletişimi için şuna da göz atın (bkz: öfke yönetimi/@iwillshowyouwhatitmeans)