şükela:  tümü | bugün
  • duygularla hareket etmemek,mantigi duygularin onune gecirmek durumuna benzese de bundan daha farkli olan bir tur duygusuzlasma halidir.duygulari kapatmak durumunda insan hicbiseye hickimseye karsi ne bir sevgi ne bir nefret kisacasi hicbisey hissetmez.ancak duygusal acidan zor donemlerde basvurulmasi,dozunun iyi ayarlanmasi gereken bir ilactir cunku yuksek dozda ve surekli kullanım halinde duygularin gecici veya kalici bir sureyle ölmesi sorunuyla karsi karsiya birakabilir insani.
  • (bkz: star trek)'teki data karakteri bu olayi cok guzel anlatir biz insanlara .
  • yaşanan bir duygusal sokun ardından tüm hislerin uyuşması
  • "duyguları bastırmak"tan farklıdır..

bu durumda iki tane "sen" varsındır.. biri bir sürü şey hissedip onlardan bir dünya örmüşken kendine, diğeri o dünyanın hiç varolmadığını dışardakilere ispat telaşındadır..
  • çok yapmak isteyip de yapamadığım şey. oto hipnoz falan diyorlardı bir ara.
  • benim için daha çok canımı yakan insanlarla yaşabilmek için vücudumun ya da ruhumun her neremiz hissediyorsa artık, kendi kendini koruma iç güdüsü. herşeye karşı tepkisiz kalmak, herşeyi olağan karşılamak. acıma, üzülme ve önemseme gibi duyguları bir şekilde bastırmak. olsun diyebilmek herşeye. daha çok kendini kandırmak, herşeyi arkaya atıp tepeceği, patlayacağı zamana kadar kafa rahat yaşamak. geceleri rahat uyumak ama huzurlu olmamak, herşeyin normal olması ama tat alamamak.
    (bkz: hissiyatsızlaşmak)
  • çoğu zaman hiç hissetmemek isteyen kişileri biliyorum. onlar için günün bütün bölümünde acı ve ızdıraptan başka bir şey yoktur. normal gözükmek için günlük hayatlarında taktığı maskeye mahkumdurlar. bir gün acıda gittiğinde makineden farkı kalmazlar. ne kadar şairane. kan pompasından başka bir şey olmayan bir kalp ve zihinin her katmanı yakıp yitip kalmış bir zihin. doktorların hissizleşmesi gibi.

hatırlatma : (bkz: herşeyin çözümü vardır.)
  • ömrünü, zamanını boşa geçirmektir.
  • cok akillica bir eylemdir. benimki dogustan kapali mesela, acmadim hic sulalem raad cocuklar. mazosistlik yapmaya gerek yok cocuklar rasyonalist olunuz sonra cok mutsuzum diye boguruyonuz itiraf basliklarinda.