şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hepimiz annemizin karnından çıktığımız gibi bir ilgi ile merhaba deriz dünyaya. ilgi sahipleri, size odaklı ve hayatını size biçimlendiren ebeveyn isimli tanıştığınız ilk insanlar olur genelde. bunu tam anlamıyla yaşayamayanlar ise sokağı ebeveyn edinir. hani sokağı tanıyan sıfatında tabiri caizse kovandan kaçan arı misali güçlenir ve yaban hayatına uyum sağlar.

  konumuza geri dönem...

  insanların hayatının merkezinde sevgi ve yaptığı her eylem kutsanır misali, geçirilen zamanlar okul hayatı ile bir nebze sekteye uğrar. artık bir birey olarak sizin gibi nazlanan birçok kişi görürsünüz etrafınızda. bulunulan ortam, bu duyguların korunması gereken bir nesne olarak sizde kalmasının gerekliliğini anlatır. bir sırrınız sizin arkanızdan bir anda size kadar ulaşan bir sarmal olduğunda anlarsınız mahrem kavramını.

  ve bu düşe kalka geçilen zamanlar elbette çok can acıtmaz. küçük çocukların birbirlerine yaptığı kötülük en fazla ne olabilir ki? bir saç çekmek ya da kuralsız sobelemek dışında...

  peki lise çağından itibaren gelişen duyguların koruma ekseninden paylaşılacak bir olgu olduğunda alınacak tedbirler nelerdir? kaç insan sizin hayatınızı tam anlamıyla bilmek için yeterli donanım ya da olgunluğa sahip? işte bunların ayrımını yapıp yapmak bir kenara; yaşanılan, tecrübe edilen ile zamanla bu duyguların köreldiği, inancınızın başkalarının adeta saçarcasına heba ettiği; bu güzel duyguların, inançların, hedeflerin karşılığı sizde bir altın misali yastık altı baş koyulurken, karşıdakinin hoyratlığı sizde bir bezginlik yaratmaz mı?

  duyguların bekareti, hayaller ekseninden saptıkça kaybolur. bu zamanla eksenin yerine gelmeyecek bir sapma ile istem dışı yeniden çizilen bir hayat çizgisi ile eşik geçilmiş olur. belki de yeni hayatınızda kaybettikleriniz ve kesenize doldurulan ile yeni bir insan, yeni duygular sahibi ancak ardınızda sadece sizin görebildiğiniz anı damlaları ile çizginize bir zihinsel rasyonellik katarsınız.

  eşik, bir kişi ya da bir olay ile simgeleşse de; aslında olan sadece doğan yeni çocuğa bulunan bir isimden ibarettir. elbette ki, içinizdeki bu değişimin adı onu sizde keşfetmenizi sağlayan kaşife ( uzun saçlı, belki de iri gözlü ) edilen hitap ile paralellik gösterir.