şükela:  tümü | bugün
  • cebimizin ve hayatımızın tersine zengin ve ahenkli olan ülke gündeminde, sürekli birilerinin ağzından fırtlayan, tv'lerde, gazetelerde, açık oturumlarda duymaktan illallah ettiren, diyeni de dedirteni de mümessibi de, söylemin kendisini de deep throat'la boğma isteği uyandıran söylem ve ifadelerin tümüdür.

bunları biri fırtlatır, sonra ışığı gören gelir, illa kendisi de kullanacak, "bak ben de zeki-bilgiliyim. ben de farkındalık doluyum. ben de gündemi takip ediyorum hem twitter'ım da var" dolaylarından gazel okuyacaktır. bu içi boşaltılmış ezberleri, klişe cümleleri duymaya tahammül edemiyorum anlıyor musun ey gözlük.

şu aşağıdakilerin topunun ta...*

- hukukun üstünlüğü ilkesi..
    - anayasal zorunluluk..
    - din kisvesi..
    - sine-i millet..
    - asker sessizliğini bozdu..
    - birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olan şu günlerde..
    - internet andıcı..
    - 301. madde..
    - postmodern darbe..
    - yılmaz özdil: beklenen yazıyı yazdı.. (arrrgh! en çok buna sinir oluyorum)
    - mayıs ayının "zam şampiyonu" domates..
    - bilimadamları kanser tedavisi için önemli bir buluşa imza attı..
    - tamamen türk mühendislerinin..

gider bu.
  • bir anne efsanesi olarak;
    (bkz: oğlum hadi)
  • (bkz: anladım)

birşey söylüyorsun ya da bir durumdan bahsediyorsun yorum beklerken "anladım" şeklinde cevap veriliyor. insanın "gerizekalı olmadığına göre anlaman çok normal" diyesi geliyor da diyemiyorsun işte.

bir konu anlatılır ve anlayıp anlamamandır mevzu bu başka bir şey. ama sohbet içerisinde herhangi bir şeyden bahsedildiğinde verilen "anladım" cevabı kadar salakça bir cevap olamaz.

bunu diyen bunu da dedi (bkz: sen de haklısın) haklıyım evet. hayret bir şey. sanki haklı olup olmadığımı onayına sundum da sen de haklısın diyor.

illet oluyorum bu iki kelimeye. ağıza pelesenk olmuş yerli yersiz, anlamlı anlamsız, insanlar kullanıyor.
  • (bkz: adamın dibi)
  • (bkz: vizyoner)
    (bkz: akıl tutulması)
  • (bkz: hayırlısı)
  • (bkz: eey cehape)
  • (bkz: ... lobisi)
  • (bkz: çay iyi ki var)
    (bkz: çaysız olmaz hacı)
    (bkz: çay çay çay)

yeter lan.

debe edit: allahım bu ilk debe'm ve sözlüğün facebook hesabında paylaşılması ile debe'ye girdiğini fark ettim. paylaşacak bir sosyal sorumluluk projem yok, geç olsa da 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum, bir gün değil her gün kadınların günü olsun.