• "kendimi duyumsuyorum ama sadece içine kirpik kaçan göz, şişmiş parmak veya çürük diş kendini duyumsar, bireysel varlığının bilincine varır. sağlıklı göz veya parmak ya da diş varlarmış gibi görünmezler. yani gayet açık, değil mi? kendi kendinin bilincine varmak hastalıktır."

yevgeni ivanoviç zamyatin
  • hissetmenin entel kuntel versiyonu
  • travis and tyler durden beylerin, şu kainatta en sevdiği kelimedir.
  • sanırım ilk kez kenan kalecikli isimli bir yazar vesilesiyle hayatıma girmiş kelimedir.

yazarın yalnız sen varsın isimli, bana samimi gelen bir kitabını okumuştum ortaokul sıralarında. o zamanlar aşk denilen naneyi ilk kez çiğnemekteyiz. kitapta anlatılan bu acayip, hastalıklı, problemli, melankolik, yarı-platonik aşk hikayesi arasında, yazarın iç muhasebesi ve kendi kendine hayata dair içlenmelerini okurken, bu kelime gelip yapışmıştı damağıma.

o gün bugündür işte, duyumsadığımı sanıyorum hayatı. sonra bir de alev alatlı sağolsun "-mış gibi yaşamak" kalıbı geldi misafir oldu. dilimin kenarında artık, "duyumsamak"la "-mış gibi yaşamak" ikilemler ikliminde yan yana yaşayıp duruyorlar. o değil de, bu arada hayatı yaşamayı unutuyor insan...
  • hissetmek'i turkcelestirmek icin mi yoksa gercekten derin bir anlam katmak icin mi kullanildigini merak ediyorum, ozellikle cevirmenler tarafindan.

il pendolo di foucault'nun cevirisinde hissetmek kelimesi hic yok. "ıcim bombos, kafam aydinlik, dupduru, aluminyum bir tencere gibi piril piril duyumsuyordum kendimi" gibi bir cumlede hadi biraz anliyorum ama "icerinin sicak oldugunu duyumsadim" ne yahu?
  • türkçe'nin en güzel sözcüklerinden birisidir. okurken ve söylerken insanı... duyumsatır.
  • (bkz: duyumsama)
  • (bkz: sense). ingilizcede sense geçen cümleler konudaki hissiyat durumuna cuk oturuyor ama türkçede içinde duyumsamak geçen cümleler fazla artistik kaçıyor gibi sanki. mis gibi hissedebiliyorken*, neden duyumsayalım değil mi ama...
  • duyduğumda sorunsal ile aynı hissiyatı veren kelime. aynaya bakarak 3 kez "duyumsamak sorunsalı" dediğimde fular belirecekmiş gibi geliyor boynumda. tabii böyle saçma bir eylemi yaparsam daha büyük sorunlarım var demektir. öyle işte.
hesabın var mı? giriş yap