şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanli ekonomisi siçtiği zaman yurtdışından gelip de osmanli ekonomisi idare eden yabancilardan olusan kurumdur... bir nevi imfdir yani... o zamanlar istanbulda, bugunkü istanbul erkek lisesi binasinda çalişmaktaydilar, ve elemanlarin çoğu da doğan apartmaninda kalmaktaydi...
 • duyuni umumi de denmektedir... miş...
 • düyünu umumi diye söylenen 1881 yılında kurulmuş,
  osmanlı devleti aldığı borçları ödeyemez duruma düşünce, ve vergi tahsilatında da bugünkü türk maliyesinden daha etkin olmadığından alacaklı devletler tarafından bazı devlet gelirlerine anında el koymak amacıyla tahsilat yapan bir çeşit özel vergi dairesi veya maliye bakanlığı. kelime anlamı genel borçlar demektir
 • (bkz: iel)
 • kurtuluş savaşı sonrası osmanlı borçları konusunda hükümetin muhatabı bu kurumdur.merkezi istanbul dan paris e taşınmıştır ve bir süre daha varlığını sürdürmüştür ama osmanlı zamanındaki gibi tahsildar değildir artık, borçların hesabını tutar.
 • esas olarak osmanlı'!nın borçlarına karşılık memlekette toplanan vergiyi tahsil etmek için gelip istanbul'a yerleşen bir kurumdur ki söz konusu vergilerin önemli bir kısmı reji idaresi aracılığyla tütün'den gelmektedir.
 • cumhuriyet rejimi bunu bi guzel odemistir..hatta son borc 1954te odenmis.
 • bu kurum daha sonra osmanlı bankası adını almıştır.
 • 1875 senesinde, ilk di$ borc alindiktan 21 sene sonra, odenemeyen ilk di$ borc taksidinden sonra kurulan, osmanli imparatorlugu'nun "konsolide borcunun tasfiyesi" amacli kurulu$tur.
  alacakli devletlerin birinci elden vergi kaynaklarina el koymasi ile alacaklarini tahsile yonelmi$tir.
  esas anlamda 1881 senesinde cali$maya ba$lami$, 6 sene bir tahsilat yapamami$tir. bu 6 sene osmanli vadesi gelen borc taksitlerini verememi$ ancak yeni borc da bulamami$tir. bu seneden itibaren, (duyun-u umumiye sonrasi) konsolidasyon ilanina ragmen alacaklilardan yeni borclar alinmaya devam etmi$ ancak her sene yapilan tahsilatin verilen borcun uzerinde olmasini temin edilmi$tir.

  bu firsatla hep yanli$ bilinen bir $eye de aciklik getirmek isterim.

  duyunu umumiye di$ borclarin takibi icin kurulmu$ bir kurum degildir. bu borclarin bulunmasi, i$lemlerin araciligi konusu osmanli bankasi'na aitti. duyun-u umumiye "odenemeyen borclarin" tahsilini gelir kaynaklarini bizzat ele alarak yuruten kurumdur ve bu aslen ic i$lerine mudahalenin kralidir. borclarin takibi ve yeni borclarin ihdasi gene osmanli bankasi'nin i$i olarak kalmi$tir.
  kisaca duyun-u umumiye bir "haciz" kurulu$udur ve osmanli'ya odenemeyen di$ borclar sonrasi girmi$tir.