şükela:  tümü | bugün
 • ilan, anons manasina gelen soz.
 • duyuru@yahoogroups.com ; 17 ağustos 1999 depremi sonrasinda moderator kaan gezgen tarafından kurulmuş, acil yardım duyurularının yapıldığı ve çok büyük yardımların yerine ulaşmasına aracılık etmiş olan e grup.

  halen faaliyetlerini sürdürmektedir. çeşitli yardım ve organizasyon duyurularının yanında, kan ihtiyacı anonsları da yapılmaktadır.

  moderatorler tarafından denetlendigi icin konu dışı e-mail gelmez, gelen e-maillerin ise güncel ve geçerli olmasına özen gösterilir.

  üye olmak için: duyuru@yahoogroups.com adresine "üyelik" başlıklı bir mail atmak yeterlidir.

  moderatörlük görevini halihazırda ag 17 gonüllüleri yürütmektedir.

  (bkz: ag 17 yardim gonulluleri dernegi)
 • ebru gundesin sevmekten gidince şarkısında bir kısmının bulunduğu, yılmaz erdoğan'ın albümündeki şiirlerden biri.
 • bir yılmaz erdoğan şiiri.
  >şimdi sen gidiyorsun ya herkes sana benzeyecekden<

  sefil bir nazara geldim nargile içinde duman
  baharsız sevişme edasındayım kimsesiz
  izah edemiyor durumumu hiçbir argüman
  ya bitir bu gelişmeyi kökünden ya da kısa dalga
  birşeyler çalsın yine eskisi gibi radyolarda
  hani mega hertz filan bazı sırlar veriyordu
  metalik sesleri ve bordoları olan saygın adamlar

  aşk yasaklandı artık halka açık yerlerde
  el tutmak yol açıyor diye hesapsız susmalara
  kaldırdık tüm tutuşmaları
  yasak kelime oyunu yapmak
  yalan söylemek mecburi ve serbest ayyuka çıkmak
  artık yağmur sonraları toprak kokmak yasak
  tomurcuklanmak günah ve bir insan gözü
  yüzünden yüz gün ard arda uyumamak.

  kimse ölmesin diye kimsenin aklında
  her sevdalı verdiği sözü geri alacak
  güneş' i ay' ı hatta hiçbir tabiat olayı
  şahit gösterilmeyecek hiçbir sevdaya
  ne deniyorsa onu atacak kalp
  ve süresi yirmi dört saate çıkarılacak
  meskun mahalde ağlamanın
  ne verdin de ne istiyorsun yazacak ilkokul fişlerinde
  ve her gün her sevişmede veresiye değil
  peşin satan kazanacak !
 • (bkz: ekşi duyuru)
 • ulaşılması güç olan en kıymetli cevherin bilgi olduğu çağımız dünyasında, insanların kategorileştirilmiş olarak ulaşabileceği en doğru ve en güncel bilgi kaynağını..http://www.hangiduyuru.com/(bkz: duyuru)
 • uygulamaya başladığım yılmaz erdoğan şiiridir.
 • hardt ve negri'nin 2012 basımı duyurusunun ayrıntı yayınlarından çıkan çevirisi. (bkz: declaration)
 • birçok mecranın kapandığı ve kilit vurulduğu şu dönemde gazete mantığıyla yola çıkan sinegazete özgürlükçü anlayışıyla özgün sinema yazılarına kapılarını aralıyor. ister sinema sever, ister profesyonel, ister amatör olsun hepsini bir çatı altına toplayıp bir aile olmaya çalışıyor. hedefleri büyük olan sinegazete gönüllülük esasına göre yazar alımı yapıyor ve onlara gereken değeri veriyor.

  sinegazete.net gönüllü sinema yazarı, editör, haber içerik sorumlusu, sosyal medya sorumlusu arıyor.

  ilgilenenler arzucevikalp@sinegazete.net adresine mail yollayabilirler.
 • michael hardt ve antonio negri’nin, 2012 yılında yayımladığı “duyuru”, yakın dönemdeki ayaklanmalar, mücadeleler ile toplumsal hareketler üzerine tespitler yapılan, toplumsal hareketlerin bir dönüşüm yaratabilmesine ilişkin yollar aranan ve yapıyı anlamaya yönelik analizler yapılan bir eser.

  iktidarı dönüştürecek bir toplumsal hareket nasıl olmalıdır? yeni bir devrim ya da toplumsal hareket öngörülebilir mi? bunun için aslında devrimci süreç, devrimci durum ve devrimci sonuç kavramsallaştırmalarını iyi anlamak gerektiği kanaatindeyim. özellikle yeni politikalar belirlemek açısından sonuç kısmı daha fazla önem arz ediyor.

  hardt ve negri’nin “krizin öznel figürleri” adını verdiği dört figür var. bunlar; “borçlandırılanlar”, “medyalaştırılanlar”, “güvenlikleştirilenler” ve “temsil edilenler”. ayıca bu ana başlığın devamı niteliğinde, krizin sonucundaki tepki için de “krize karşı isyan” başlığında incelediği “borcun tersinmesi”, “hakikati oluştur”, “özgür bırak” ve “kendini kur” alt başlıkları var, izlenebilecek yollar niteliğinde. politik aktörün değişimi, devrimi yönlendiren liderin farklılaşması konusu toplumsal hareketlerde gördüğümüz bir durum. çünkü hareket kitleselleştikçe, hareketi sahiplenen bir değil, binler oluyor artık.

  ilk olarak 1999 seattle wto protestolarında kullanılan, sonra occupy wall street’te de gördüğümüz “human microphone”u hatırlayalım. ortada suç teşkil edecek bir durum olmayınca megafonların yarattığı kirliliğin bahane edilip gözaltına alınan insanların bulduğu güzel bir yöntem. iktidarın yarattığı şiddetin görünür kılınması için de kanıt niteliğinde. meydanlarda toplanmış insanlardan öndeki konuşmacının cümleleri arka sıralara doğru tekrarlanıyor ve söz, tek kişinin değil herkesin oluyor. böylece ismiyle müsemma bir “toplumsal hareket” çıkıyor ortaya. elbette bir toplumsal hareket sadece bu şekilde oluşmuyor. bu, zincirleme tepkisellikle hareketin herkes tarafından sahiplenilmesiyle ilgili örneklerden bir tanesiydi.

  “network”ün oluşumu, kurulan ağlar, mail grupları da başka bir örnek. ana akım medyanın yanıltıcılığı ve yandaşlığı yüzünden medyaya karşı koyulan mesafe, yerine alternatif medyayı getiriyor. özellikle 2000’li yılların ortalarından itibaren yükselişe geçen sosyal medya, yeni bilgilendirme araçlarının başında geliyor artık.

  işlevselci yaklaşımla baktığımızda, her özne kendi içinde üzerine düşeni yapıp zamanla ve yeniliklerle dönüşerek yeni bir form buluyor hareketin devamlılığı için. hareketin değişimi de öznelerin değişimiyle meydana geliyor, iktidarın figürleri değişiyor. hardt ve negri, “ortak olanı kurmak” için yeni fikirler üretiyor, fark ettirmek ve katkıda bulunabilmemiz için bizlere de duyuruyor.