• matematiksel olarak doğrulanmış mutlak mutluluğun velinimet olmadığını yazan zamyatin'nin ironik tanımlamasıyla çizgilerin en bilgesidir:

"bunları yazıyorum - ve yanaklarımın alev alev yandığını hissediyorum. evet-yabanıl eğriyi düzeltmeliyiz, onu bir teğette- bir asimptotta- düz bir çizgi haline getirmeliyiz! çünkü, tek devlet'in çizgisi düz bir çizgidir. büyük ilahi, şaşmaz, bilge bir düz çizgi- çizgilerin en bilgesi"
  • "zihin bir çizgi üzerinde hareket eder, basit bir düz çizgide. o asla zıddına gitmez; o zıt olanı reddeder. o bire inanır ve hayatsa ikiye inanır." osho

"ayrımlar, hikayenin normunu varsayar. bu kısıtlama aynı zamanda bir kaynaktır. bela tarr'ın krasznahorkai'nin* romanlarından yola çıkarak çektiği filmler, bu romanların ona sunduğu, aldatıcı amaçlar hakkındaki döngüsel hikayeler ile bunlarda bulduğu görsel bir senaryo kurma olanağı arasındaki gerilimden oluşur. bu görsel senaryo, süregelen durumların gücünü, onları birbirine bağlayan anlatıdan çıkarır, ama aynı zamanda durumların tüm kuvvetini, bir gölgenin peşinde ileriye doğru uzanan ve etrafında anlatının nihilist mantığının kapandığı düz çizgilere, pozitif kaçış çizgilerine vererek anlatının döngüselliğini kırar." jacques ranciere - bela tarr le temps d'apres
  • (bkz: ölüm)
  • burundaki bir düz çizginin hayatım boyunca benim için anlam ifade edeceğini söyleselerdi inanmazdım. vasiyetimdir; beni o düz çizgiye gömün ve ebediyeten istirahatıma ellemeyin. yaşarken olmadı, en azından terki diyar edince olsun…
  • "çizgi çiz" dendiğinde, yüz kişiden doksandokuzunun çizdiğidir.*
  • iki nokta arasındaki en kısa mesafedir.
  • duz bir hat boyunca ilerleyen noktalar kumesidir. yamuk veya egri cizgilerden ayrilan onemli ozelligi de adi ustunde duz olmasidir.
hesabın var mı? giriş yap