şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konveks dünya modeli, düz dünya modelinin geliştirilmiş, enikonu mantığa oturtulmuş revizyonudur.

  sınırı olmayan dümdüz zemin ile sınırı olmayan dümdüz bir tavanın var olduğunu söylemek düz dünya modelinin sıkıntısı olup modelin mantıklı/bilimsel çıkarımlarının yanında fazlasıyla fantastik kalan parçasıydı. çünkü başlangıcı olmayan şeyin sonu yoktur ve başlangıçsız bir şeyin maddi olarak var olması da mümkün değildir.

  dakila research ve zigurats technology center yedi sene gibi bir süre zarfında yaptığı bir dizi deney sonucunda konveks dünya modelini ortaya çıkardı. bu model coğrafyanın babası kabul edilen homeros'un ilyada eserinde bahsettiği düz dünya tasvirine -kubbe hariç- büyük oranda benzemektedir. homeros'un düz dünyasının zemini düz olup kubbesi dünya'yı fanus şeklinde saran bir yapıdadır ve bilinen dünya zemininin altında güneşin olmadığı karanlık bir dünya vardır. bunun bir benzerini (3d) convexasearth modelinde görmek mümkündür.

  konveks model bize şunu söylüyor: dünya bir "gezegen"dir, sınırları vardır ve denizleri düz, karaları konveks yapıdadır! konveks dünya modeli'nin öne sürdüğü savlar ise özetle şöyledir:

  - gezegenimizde ayaklarımızın yere basmasını sağlayan 4 ana kuvvet vardır: manyetizma, yoğunluk, basınç ve ışık.
  - dünya uzayda dolanan dev bir asteroide benzer. yalpalar, ama hiçbir yöne dönmez.
  - dünya tüm kenarları çok yüksek buz katmanlarıyla çevrili, görünüş olarak dikine kesilmiş yumurtayı andıran bir gezegendir.
  - manyetik kuzey kutbu merkezde, diğer kıtalar merkezin etrafından yayılıyor. uyduları yörüngede tutan da gezegenimizin manyetik alanıdır: video.
  - dünya'da sular düz, kıtalar ise konveks yapıdadır! (konveks kıta, her kıta yükseltisinin deniz seviyesinden zirveye ulaşıp yükseltinin tekrar deniz seviyesine düşmesini ifade eder.)
  - dünya düz ise neden hep aynı yöne gidince başladığımız yere geri dönüyoruz? sorusunu konveks model pusulanın işleyişini şu şekilde açıklayarak anlatıyor.
  - antarktika kıtası dünyayı çevreleyen buz çemberi değildir, antarktika buz duvarı çemberine en yakın olan kıtadır: https://hizliresim.com/azqz6b
  - uzaya gönderdikleri balondan yaptıkları çekimlere dayanarak buz çemberinin dışında yeni bir kıtanın var olduğunu da iddia ediyorlar! amiral byrd'ün bahsettiği (bkz: kutbun ötesindeki kıta) yoksa o mu?

  bir gemi ufuktan kaybolunca uzun mesafe teleskopu ile tekrar aynı yere bakıldığında ya da vidyo kamerayla o yere yakınlaştırma yapıldığında gemi tekrar görülüyorsa, üstelik eğimsel yüksekliğin onlarca metre engel oluşturması gereken yerde 100km uzunluğunda bir gölün bir ucundan diğer ucuna lazer ışığı hiçbir engelle karşılaşmadan ulaşabiliyorsa, bu nasıl açıklanabilir? kimse kusura bakmasın, şayet öyleyse ya sular kesinlikle düzdür ya da dünya eğiminin hesaplamasında büyük bir hata vardır.

  2016 yılında uzaya gönderdikleri bu 26 dakikalık videoda neden ufuk dümdüz gözükmektedir:
  https://youtu.be/jpl_c0g1hia

  hayatın kendiliğinden gelişen olağan akışını düzenlemek, ona yön vermek için farklı düşünenleri sindirmek, insanların kendini ifade etmesini çeşitli platformlarda engellemek faşizan bir davranıştır. maalesef yiğitlik zulmün sofrasında, yiğit olan zalimin kumpasındadır; kısaca bilimi sorgulamak yürek istiyor. zira sorgulayıp çevresi tarafından dışlanan, işlerinden olan birçok düşünce insanları vardır. bu korkularla birçok araştırmacı insan belgeselerde, köşe yazılarında isimlerini mahlaslarının arkasına gizlemek zorunda hissediyor.

  abd'nin ay'a çıkamadığı çok önceden beridir bilinen ve artık ayyuka çıkmış bir gerçektir, ilerde belki bu gerçek açıkça kabul edilecektir; lakin ay'a gidilememiş olması, "uzay diye bir şeyin olmadığı" anlamına gelmez. "abd, ay'a gitmedi/gidemedi; çünkü gök kubbe ya da vesaire bir engel var!" demek için somut kanıta ihtiyaç vardır. ay'a gidildi yalanı: (#76788264)

  araştırmacı youtuber ersan juan "konveks dünya modeli" belgeselini 4 bölüme ayırararak -yalnızca son bölüm türkçe altyazılı olarak- türkçe dublaj yayınladı:
  bölüm 1
  bölüm 2
  bölüm 3
  bölüm 4

  konveks dünya modelini ileri süren kişi: (bkz: urandir fernandes de oliviera)
  bu da siteleri: http://convexearth.org/#inicio

  itiraf etmek gerekir ki, konveks dünya modeli üzerine düşündüğümüzde belgeselde birçok eksik taraf var! şunu net olarak soyleyebilirim: düz dünya ve onun yeniden yorumu olan konveks dünya modeline inananları çok üzebilecek hatta düzlük fikrinin üzerine balyoz gibi inecek bir makaleyi sizlerle paylaşacağım. okumadan geçmeyin. o makale.

  benim fikrimi soracak olursanız, emin olduğum iki şey şu:
  1. nasa'nın uluslararası uzay istasyonu çekimleri tamamen sgi teknolojisi. evet, yukarıda öyle bir istasyon var, ancak çekimler orada yapılmıyor.
  2. ikincisi ay'a çıkış olayı. o da tamamıyla masaldan ibaret. gerekçelerini açıklarsam entry uzun olur.

  sosyal mesaj: the truth is out there. ;)
 • düz dünyacıların da kastettiği model buna çok yakın zaten. bilim dünyası akıllı olacak, o masalları bırakacak. oluk oluk geliyoruz.