şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu video şurada dursun. araştırmalarımıza başlayalım.
  https://www.youtube.com/embed/ecvdfuwhbku

  edit: adamın görüşleri her ne kadar saçma sapan da gelse bazılarına katılmamak elde değil.

  basitçe ele alalım. iki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir doğrudur.

  mesela daha az benzin gittiği için fazladan 1 kg bagaj için sizden para talep eden havayolları firmalarının bazı yerlere neden doğrudan değil de alakasız yerlere uğrayarak gittikleri. sonuçta havada sizleri engelleyecek herhangi bir dağ,taş,deniz gibi doğa koşulları yok.

  tek gerçek var; birileri bizleri çok fena kandırıyor.
 • evrimin çürütülmüş teori olarak görüldüğü ülkede kanun hükmünde teori kapsamında "düz dünya kanunu" olarak değiştirilmelidir.
 • (bkz: truman show)
 • teori değildir. teorinin bilimsel tanımının hiçbirini karşılamaz. düz dünya bir kanun değildir ve kanun olmayan bir şeyin teorisi de olmaz.

  onun dışında şu cahilliğe 5 dakika dayanabildim. ilk 5 dakikada atmosferin ne boka yaradığını bilmeden mal mal konuşan bi hıyar vardı.
 • özet geçeyim ; dünya dümdüz bir yermiş. güneş bize 3100 mil mesafede (götümüzün dibinde yani) ve de dünyamızın etrafında dönüyormuş.

  bu korkunç sırrı bilip bizden saklayan milyonlarca bilim insanını kınıyorum. alçaksınız ulan.

  bu kadar dayanabildim, devamı da vardı.

  edit: programın sunucusuna da niye maaş veriyorlar anlamadım. şişman bir adam, bacak bacak üstüne atmış, zerre mimik yok, bu aq'mun salağı ne anlatıyor demiyor, tek bir soru sormuyor, şaşkınlık ifadesi yok, onaylama hareketi yok, hiç bir şey yok. anladığım kadarıyla konuk ettiği meczup zenciyi dinlemiyor, aklı başka yerde adamın, biz salak gibi dinledik.
 • nasa durur mu, yapıştırmış cevabı:

  goes-16

  bu fotoğrafı yeni paylaştı nasa. bugüne kadar ki en yüksek çözünürlüğe sahip olan dünya fotoğrafı. sahra çölündeki toz katmanından güney amerika'daki fırtına oluşumuna kadar her şey görünüyor. yeni nesil dünya gözlem uydusu goes-16 tarafından çekildi. talkshowa katılan bir medyum kılıklının kel kafasıyla çekilmedi yani.
 • mö 6.yy'da pisagor dünyanın yuvarlak bir gezegen olduğunu, bir merkez etrafında döndüğünü ve bir ekseni olduğunu söylemiş. sonra eratosthenes dünya'nın tam küre olduğunu varsayarak çevresini ölçmüş.

  biruni dünyanın küre şeklinde olduğundan ve kendi ekseni etrafında dönüyor olma ihtimalinden bahsetmiştir. "madem dönüyor biz niye fırlamıyoruz peki?" diye soranlara "bu hayatımda duyduğum en salakça soru, gerzek misiniz? elbette yer çekimi var" demiş. bunu soranlar 10.yy'da yaşıyor bu arada, 21.yy'da hala aynı soruyu soran ve hatta bu soruyu bile soramayan milyonlarca insan var.

  neyse, kopernik ve galilei filan derken tüm bu dertlerin 16.yy'da bitmesi gerekiyordu. bitti de esasen ama hala 3 yaşındaki çocuğun sormayacağı soruları soruyorlar. hiç öğrenme kapasitesi yok bu insanlarda. onlar için üzülemiyorum bile. ciddi bir şekilde bunu savunan insanların götüne teleskop sokup "bir daha düşün" demek istiyorum.
 • yeterince yüksek bir yere çıkıp ufuk çizgisini izleyerek kendi kendinize çürütebilirsiniz.
  zaten biraz fizik biliyorsanız yüksek bir yere çıkmadan da kendi kendinize düşünerek çürütebilirsiniz.
  tabii yeterli görsel zekaya sahipseniz güneşin dümdüz bir yükseklikte değil de sabahtan öğlene kadar yükselip öğleden sonra alçalamasından da dünyanın küre olduğunu anlayabilirsiniz.