şükela:  tümü | bugün soru sor
 • filozof arthur schopenhauer der ki, tüm hakikatler üç aşamadan geçer:
  ilkin, ona gülünür.
  ikincin, ona şiddetle karşı çıkılır.
  üçüncün, onun apaçık gerçek olduğu kabul edilir.

  7 yıl boyunca 6 kıta dolaşmışlar, dünyanın şeklini 15000 saat araştırmışlar ve ortaya bir sonuç bir de belgesel çıkarmışlar. dünya yana yatmış deve kuşu yumurtasına benziyor.

  işte bu da siteleri: http://convexearth.org/

  ingilizce bilmeyenler için ersan juan sitenin belgesel tanıtım videosuna türkçe altyazı eklemiş. siteye girdiğinizde belgeselin yayınlanacağı güne dair geriye sayan bir sayaç görülüyor; ancak bu sayaç aklıma sitenin troll olma ihtimalini de getirmiyor değil. belgeselde brezilyalı bilim adamlarının yer aldığı söyleniyor. peki kim bunlar? bu bilim adamlarının ünvanları nedir ve hangi üniversitelerde çalışıyorlar? sitesinde bu bilgilere ulaşamadım!

  bunların dışında amiral byrd'ün bahsettiği, güney kutbunun ötesinde yer aldığı ve amerikadan daha büyük olduğu iddia edilen o kıtanın varlığını konveks dünyacılar çizdikleri haritada göstermişler. bu araştırmacıların sloganı bilim bilime karşı. ciddi bir oluşuma benziyor. belgeseli ne kadar mantıklı çekmiş, o haritayı da hangi yöntemle çizmişler, izleyip göreceğiz.

  bu konu hakkında bir çok soru aldım, düşüncelerim şunlar: ben dünyanın şekli hakkında kesin bir yorum yapamıyorum. dünya; küre, düz ya da başka bir şekilde olabilir, bilmiyorum. açıklıkla söylüyorum ki; bu iki teorinin de dünyanın şekli hakkında yaptığı çıkarımlar bana mantıklı ge-li-yor! ancak emin olduğum bir şey var, o da hiçbir devletin uzaya gidemediği! insanoğlu ne ay'a ne mars'a ne de uzay istasyonuna gitti!.. bize gösterilen o görüntüler sahte, bundan eminim.

  youtuber nygma bu gerçeği ezberbozan videosuyla yalanların üzerine balyoz gibi indiriyor. video'nun ikinci bölümü.

  düzenleme: bu başlıkta düz dünya modelini eleştirirken öne sürülen birçok argümana karşı düz dünya teorisinin zaten bir cevabı vardı. bir şeyi eleştirirken o şey hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak lazım. ben bu yüzden körü körüne dünya küredir veya yuvarlaktır diyemiyorum. çünkü modellerin karşı argümanlarını biliyorum. o halde düz dünya modeli nedir? bu yarım saatlik video açıklayıcı olacaktır.
 • bu olay doğru çıkarsa pılıyı pırtıyı toplayıp satürn'e giderim aq

  düzeltme: imla
 • (bkz: hayır)
 • eger derdin bilime katki yapmaksa, yazarsin makaleni boyle bir gercegi ispatladigin icin de dunyanin sayili bilim insanlarindan biri olur, nobel odullerinden, devlet nisanlarindan bir koleksiyon yaparsin.

  yok eger derdin cahilerin ilgisini cekecek sacmaliklar uretip, buradan cikar saglamaksa, o zaman da internet sitesi acar, vidyo ceker ve kerrrizlerin dolusmasini beklersin.

  simdi, tahmin edin bakalim, bu duz dunyaci arkadaslar makale mi yazmistir, vidyo mu cekmistir?
 • (bkz: yoooo)
 • düzen düzmüş dünyayı, dünya düzmüş çok mu?

  o yüzden düz bir sorudur bu.
 • ya yok artık hala mı düz dünya aq. yeter cidden yeter. evet dünya düz gidin kenarından atın kendinizi.
 • --- spoiler ---
  "ancak emin olduğum bir şey var, o da hiçbir devletin uzaya gidemediği! insanoğlu ne aya ne marsa ne de uzay istasyonuna gitti!.. bize gösterilen o görüntüler sahte, bundan eminim. "
  --- spoiler ---

  komplo teorisyenliğinin pik noktasıdır bu. bu teorilerin bile bazı kesimlerde kabul gördüğünü bilmek, daha alt seviye bir ton saçmalığa insanların rahatlıkla inandırılabileceğini ispatlıyor. bu bilinçli bir çalışma olsa gerek, gerzek insanların ne kadar kolay yönlendirilebileceğini ispatlamak için çalışılan bir proje galiba.

  mesela alıntıdaki cümleyi kurabilecek bir adam dünyanın düz olduğuna rahatlıkla inandırılabilir. tüm bilim insanılarının gerçekliğini gördüğü ve üzerine çalıştığı keşiflere, bağnazlar ve komplo teorisyenleri rahatça "yalan" diyebiliyor. alim denen cahilleri dünya üzerindeki onca bilim insanına tercih eden kalabalığın bu tip şeylere inandırılabilmesi aslında şaşırtıcı da değil.

  adam tüm bilimsel birikimleri, çalışmaları kenara atıp dünyanın yuvarlak olduğuna şüphe duyuyor ama izlediği aptal bir kaç video sayesinde uzaya çıkılmadığına emin!! gerçekten bu kafa dünya var olduğundan beri ilgi görüyor bu yüzden hala hayvanlardan beteriz..
 • düze düze yuvarlak olmuştur o