*

şükela:  tümü | bugün
 • manuel vites
  (bkz: otomatik vites)
 • otomatik olmayan vites
 • seyir halindeki bir araçtan düştükten sonra arkadan gelmekte olan kamyon tarafından ezilmiş sanziman.
 • "manuel vites",olarak da adlandirilir. aracın kullanılacagı vitesi belirleme imkani saglamasi performansa ve yakıt tuketimine olumlu etki eder. (ancak gunumuz teknolojisi otomatik vitesli araclarda da bu getirilerin elde edilebilmesini saglamaktadir. manuel sanzimanin farki secimin surucuye birakilmasidir.)
  tiptronic sanzimandan sonra ozellikle rally araclarinda kullanımı buyuk olcude azalmistir.
 • araba kullanmayi bisiklet kullanmaktan ayiran alet
 • otomatik vitesin bicimi ve uzayda izledigi alanin bicimi sebebiyle "duz" vites olmasi gercegini gectim, binbir ayri delige sokusturdugumuz, ileri geri saga sola oynattigimiz bir vitesin nesi duz anlayamadim a dostlar. duz muz degil, basbayagi yamuk vites, alengirli vites.
 • asansör varken merdivenle çıkmak gibi birşey. ayrıca otomatik vitesin kolay bozuldugunu sanan/bilen kişiler, elektroniğin mekaniğe göre daha sağlam oldugunu da bilmeleri gerekmektedir. ayrıca japonyada olmayan şanzuman türü.
 • istanbul trafiginde, kendimi minibüs söförü gibi hissetmeme neden olan arıza.
 • artık iyice gereksizleşen; abd, japonya gibi gelişmiş ülkelerde azalan vites türüdür. özellikle istanbul gibi yoğun trafikli şehirlerde düz vitesli araçları kullanmak işkencedir. hâl böyle iken, türkiye'de nedense otomatik vitese "karı işi" olarak bakılır. böyle düşünen kişilerin genelinin hayatlarında bırakın otomatik vitesli araç kullanmayı, otomatik vitesli bir aracın içine girip girmedikleri bile şüphelidir. zira ilk kez otomatik vitesli araba kullandıklarında "aa süpermiş lan" diyip otomatik vitesin müptelası olmaları da ilginçtir.

  yoktur efendim düz vitesin araba kullanma zevki falan, basbayağı hamallıktır (hamallardan özür dileyerek bu tabir için) "makasa girecem ben, benim amacım ulaşım değil debriyajı kanırtmak" diyenler tiptronik vitesli araba alır, rahatlar. bilindiği üzere tiptronik şanzıman (özellikle opel'in kullandığı easytronic türü düz vites tabanlı düzenekler) düz vitesten çok daha üstün bir performans sağlamaktadır. zira hiçbir insanın yapamayacağı kadar seri vites değiştirilmektedir tiptronik viteslerde.

  "yok beni uğraştırma, amacım ulaşım kardeşim benim" diyen de otomatik vitesi seçer, yine rahata erer. tek avantajı daha düşük yakıt tüketimidir efendim bu vitesin. motor freni vb. savunmalar geçerli değildir, zira otomatik viteslerde de istenilen an vites küçültmek mümkündür (d-3-2-1 konumları sayesinde).
 • arabaya tam kontrol olanagi taniyan, yogun trafikte sagladigi egzersiz olanaklariyla minnet duyulmasi gereken, dusuk yakit tuketimi icin arabanin olmazsa olmazlarindan (bilmem cok mu gerikafaliyim ya da teknolojinin gerisinde kaldim) bir vites turu.