şükela:  tümü | bugün
  • motorlu kara taşıtlarının vites tiplerinin karşılaştırması.
    düz viteste kontrol sendedir. otomatik vitesin kullanımı kolaydır.
  • eğer bir araba yarışı oyunundaysanız, düz vites kullanmak sürüş keyfi gibi şeyleri ön plana çıkarmak amacıyla yapılır yada ben daha profosyonel oyuncuyum havası atmak için. otomatik viteste ise rekor filan kırılmaya çalışılıyordur yada oyunu yeni yeni oynuyorsunuzdur, alışamamışsınızdır.
  • düz viteste sevgiliyle elele vites değiştirilir, romantiktir. otomatik vitesin standart donanımında oral vardır, hardcore'dur.
  • düz vites küçük ve cevval arabalara yakışır, otomatik vites ise büyük ve cüsseli araçlarda şık durur.
    kalkıp da bir mercedes 560 sec yi düz vitesle kullanana ben iyi gözle bakmam örneğin, aynen bir golf gti yi otomatik vitesle kullanana da ters ters baktığım gibi bakarım, "amnagodumun çocuu" derim içimden.
  • otomatik vites eğer dsg ise ve direksiyondan kumanda varsa düz vitese bakılmaz bile.
  • annemin kullandığı 2009 model toyota corolla marka arabanın kesinlikle sıçım sıçım sıçtığı bir karşılaştırma.
    tiptronik mi, dsg mi ne sikimse artık (bkz: #18320144) aha böyle direksiyonun şeyinde el altında hedeleri falan da var ama aslında bildiğin otomatik gibi de kullanılabilen iş bu araç kesinlikle bir faciadır. insanda ne sürüş keyfi bırakır ne bilmem ne. ani gaz verirsin ve sanki ümüğü sıkılıyormuş gibi önce bi ıhh yapar ve taa sonra keyfi gelince kafasına göre toparlayıp hızlanır. en olmadık yerlerde, örneğin aşırı dik yokuşlarda falan keyfince vites büyültüp arabayı lönk diye şeyeder. aman aman uzak dursun. bazı özel durumlardan ötürü bir kaç haftadır sıkcana kullanmak zorunda kaldım ve kesinlikle "başarısız" diyebilirim. zaten o sınıftaki arabalara (bkz: #18320083) otomatik ve türevleri uygulanmamalı kanımca.

edit: toyota gillerin bu sisteme verdikleri isim multi mode imiş. (bkz: multi mode transmission)
    ben pek anlamam etmem bu alengirli işlerden. bilgilendiren yazara (bkz: j0k3r) teşekkürler.
  • düz vites ile otomatik vites, teknoloji olarak bir hayli farklı biomekanik uygulamalardır. farklarına göz atmak gerekirse;
    - marşpiyer contası düz viteste sekman yakma ihtimali yüzünden alternatörsüz kullanılamazken, otomatik viteste bu durum serpantin desteğiyle ortadan kaldırılabilmektedir.
    - düz vites araçlar dizel yakıtı otto çevrimi ile ısı pompası gibi kullanarak, küçük dolaşım denen sistemde havaca zenginleştirir. yaklaşma hızının uzaklaşma hızına oranını büyütmek suretiyle, konvektif akışın tüm imkanlarından faydalanır.
    - otomatik viteste, triger kayışı v-belt olarak tasarlanırken, debriyaj balatasının malzemesi poli propilen seçilir ki, tork başına düşen yıllık reaktif güç, ceza sınırının altında kalsın.
    - düz vites araçların (her zaman olmasa da) bir çoğunda kompozit yakıt kapağı kullanılırken otomatik vites araçlarda fiber optik aktarma elemanları ile yüksek lümen değerlerine ulaşılabilmektedir.
    - otomatik vites araçlar, yüksek viskoziteli yağ kullanır ancak düktil demir boru uygulamalarında güvenlik katsayısı golden section search metodu ile tespit edilir.
    - otomatik vites araçlarda vites kolu anca bi ileri bi geri gider. bi de bazen saga sola da gider. düz vites nere çeksen ora gider.

daha ne ne olcaktı ki...
  • düz vites kullanmak muazzam bir zevktir. otomatik vites kullanırken aklınıza bile gelmez. iki gündür arabam bozuk, özledim lan vitesimi. vites özlemek de ne oluyosa, duyan da götüme sokucam sanır.