*

şükela:  tümü | bugün
  • herşeyin belirli, kategorik, arşivli, kolay ulaşılabilir, doğru ve çalışır durumda olmasını isteyen kişinin, bu isteğini bir takıntı haline getirmesi durumudur.

bu "hastalığa" kapılan çoğu kişinin iş yapma zamanlarının büyük bölümünü işi gerçekleştirmek yerine, iş ortamını ve aletlerini düzenlemek için harcadıkları görülmüştür.
  • yarattığı kurallar ve ayrıntılar içinde kaybolan insanların hastalığıdır. bu hastalığın insanı, oluşturduğu düzenin bozulmasından hiç hoşlanmaz. agresiftir. çekilmezdir. amiyane tabirle bütün işi kendi yaşamını düzmekle geçer.

edit: sadece aynayı kendime tuttum. farkına vardığım zamandan beridir epey bir azaldı. demek ki aşıla biliniyormuş.
  • hayatim boyunca sahip oldugum hastalik.
    bu durumun hem faydasini hem zararini gordum.
    sahip oldugum esyalari duzenli tutmak hem onlara ulasmami kolaylastiriyor hem de onlardan daha efektif faydalanmami sagliyor. hicbirseyimi kaybetmedigim, yillarca kullandigim icin ekonomik olarak da faydali oldugunu dusunuyorum. esya yiginlari icinde bulunamadigi ya da sagda solda kayboldugu icin ayni esyalari defalarca alan insanlar var.

duzenli olmak goze de hitap eden bir durum. ufak cirkin mekanlari bile guzel gosterebilir.
    ancak bu duzen hastaligi insanin omrunden cok sey de alip goturuyor. zaman ve enerji aliyor. kil bir insan profili ciziyor. insanlari bazen sizden uzaklastiriyor. evlilikleri bile bitirebiliyor.
  • yeni sevgilimin sahip olduğu hastalık. tavlada pullara bile takılıyo zira.
  • dağınık odada zıbarıp uyuyamayan bünyemi gece gece ortalık toplamaya sevk edip yorabilen, düzensizliği, dağınıklığı umursamayanlara gayet saçma gelen psikolojik bir rahatsızlık, huzursuzluk. derli toplu olmak güzel de yatmadan önce her şeyi hizalanmak tuhaf oluyor bazen, canımdan beziyorum aman terlikler yanyana düzgün dursun, katlanmamış bir şey olmasın, vs. diye...
  • mikrobunu parayla satın almam mümkün olsa, 1 senelik kullanım ücreti karşılığında satın alacağım hastalık. bu sayede en azından odamda yatağıma giden yolu bulabilir ve yatağımın üzerindeki kıyafetleri de dolabıma asabilirim. bunu da, bir zorunluluk değil de, tıbbi bir mesele olarak değerlendirirdim.
  • esyalar ve evdeki nesneler soz konusuysa, evin duzeni de, o evde yasayan insanin huzurlu olmasini saglar.
    is yerinde calistigi butun gun boyunca, sabah cikarken aceleyle ortada biraktigi esyalarin dert oldugu insanlar var netekim.
  • simetri takıntısı ile birlikte görülebilen bozukluk. hastalık demek yanlış olabilir. okb'nin farklı bir versiyonu gibidir. bununla yaşamak yaşayan için zor, düzeni nizamı seven yakınları için rahattır.

bilgisayar masa üstüm, pc ve ofis-ev dökümanlarım, çamaşırlarımın, havlularımın renkleri dahil olmak üzere parfüm markalarının alfabetik sırasına dikkat eder, krem şampuan ve bilumum gereçlerin yenilik eskilik, kullanım amacı ve fonksiyonuna göre kategorize ederim ve akla gelmeyen yığınla detay. bu durum zamanımı daraltıp sürekli iş çıkarsa da sonrasında verdiği rahatlıkla, vazgeçilmez bir hal alıyor ne yazık ki.