şükela:  tümü | bugün
 • çok fazla ayakta durduklarında dayanılmaz bi ağrı çekerler.tuzlu sıcak su iyi gelir.(bkz: murron),ayrıca efendisizin tahammül edemeyeceği şekildeki ayak şekli.
 • birkaç derecesi olan bir ortobedik anomali..
  en ileri seviyesi adamı yürütmez, yürütse de sendeletir ki ancak bu seviyeye askerlik için çürük raporu verilir..
 • bilekleri burkulduğunda şişmez,sadece bir günlüğüne hafif bir ağrı duyulur ama burkulma anında bir şeylerin caaaaaaart diye yırtıldığını hissederler..
 • korkak manasında da kullanıldıgı olur bazen.
 • insanın hayat boyu kurtulamadığı iğrenç bela. özellikle bi kızın başına gelmemelidir. ne topuklu giyebilirsiniz, ne parmakarası istediiniz terliği giyebilirsiniz, yazın hep altı şekilli çirkin ayakkabılara mecbur kalınır (hele türkiyede o kdar az seçim şansınız vardır ki normalde hayatta almicaanız bi terliğe bok gbi para vermek zorunda kalırsınız), kışın da ayakkabıların altına tabanlık zorunludur o tabanlıklar her ayakkabı giyişte bi kayar giyme süresini uzatır uğraştırır, sora çok kapalı olmayan ayakkabılarda şişme yapar, istediiniz her ayakkabıyı giyemezsiniz.
  yürürken tam bi eziyettir. sert tabanlık giyseniz tabanlık ağrı yapar, yumuşak tabanlık giyseniz yine ağrı yapar, baldırlarınız ağrır. bi arkadaşınıza gittiğinizde veya banyoya girdiğinizde çıplak ayak düz yere basmak son derece rahatsız eder, ayaklar hemen isyan etmeye başlar, vesaire, vesaire, vesaire....

  bi de ben düz tabanım die üzüldüünüzde insanlar aman bin beter hastalıklar var boşversene derler ama bu ayakların sıkıntısını azaltmaz tabiki. (bkz: züğürt tesellisi) (bkz: allah kimseye vermesin)
 • yıllar yılları kovalarken, onca dağ taş devirmişken, dünyayı yürüyerek gezmişken, ansızın bir gün bir iki problem yüzünden ortopediste gidip te doktorun düztaban olduğumu söylemesi, şaşırıp kalmam, doktorun bu yaşımda bunu bilmememe hayret edip bi güzel dalga geçmesi, ama bu sayede herşeye bir anlam kazandıran, tüm dertlerimi sebeplere bağlayan ayak çeşidi.
  bir de genel olarak anneden geçiyormuş bu özellik.
  e tabi annenin de yıllarca bu durumu çocuğundan saklaması, çocuğun bunu farketmesini zorlaştırıyor.
  doktordan eve dönüşte paylanan anne, "aa ne var bunda, bende de var "deyince insan anlıyor ki, büyütülecek birşey değil.. iş işten geçmiş..
 • rutin bir pazar koşusu sırasında farkettiğim; bunca zaman varlığından bihaber olduğuma inanamadığım ortopedik bozukluk.
 • lamba rendesinden daha derin lamba açabilen, yandan talas atan, alti düz rende.
 • mecazi : kismetsiz, sanssiz, kotu sans getiren