*

şükela:  tümü | bugün
 • fransız edebiyatı kaynaklı bir edebi tür.kurucusu aloysius bertrand'dır.
  (bkz: poem in prose)
 • (bkz: mensur şiir)
 • işaretatesi.com'da aytek sever'e ait türkçe örnekleri bulunabilecek yazım türü.
 • osmanlı edebiyatında mensur şiir olarak isimlendirilen düzyazı şiirler, fransızca poème en prose, ingilizcede ise prose poem adıyla ifade edilmektedir. bu tür şiirin yoğun ve imgesel anlatımını düzyazının özgür biçimiyle birleştirmiştir. baudelaire'in paris sıkıntısı adlı eserinde de görüldüğü üzere kimi zaman bu türdeki bazı çalışmalarda kimi zaman öykünün ve anlatının sınırlarına girildiği de olmuştur.

  1842 yılında yayımlanan fransız şair aloysius bertrand'ın gaspard de la nuit adlı eseri bu türün kurucu metnidir diyebiliriz. charles baudelaire'in 1869 yılında yayımlanan paris sıkıntısı, comte de lautréamont'un aynı sene yayımlanan maldoror'un şarkıları, arthur rimbaud'nun 1886 yılında yayımlanan ılluminations adlı eserleri bu türün önemli ilk dönem çalışmalarındandır. ayrıca yine fransız şair stephane mallarme de bu türe ait önemli eserler vermiştir.

  bizde ise şinasi'nin fransız edebiyatından yaptığı çevirilerle tanınmaya başlayan bu türe dair o dönemin yazar ve şairlerinin çeşitli eserler verdiklerini görebilmekteyiz. ilk olarak 1891 yılında halit ziya uşaklıgil'in mensur şiirler adıyla yayımlanan eseriyle dilimize ismen girmiştir. yazarın bugün özgür yayınları'ndan çıkan mensur şiirler - mezardan sesler adlı kitabı bulunmaktadır. öykücülerimizden ömer seyfettin'in dergah yayınları'ndan çıkan bütün eserleri (şiirler, mensur şiirler, fıkralar, hatıralar, mektuplar), ikinci yeni akımının önemli şairi ece ayhan'ın yky'den çıkan bütün yort savul'lar adlı kitabında yer alan başta bakışsız bir kedi kara olmak üzere çeşitli düzyazı şiirleri ve değerli öykücümüz demir özlü'nün yky'den çıkan balkur'da akşam yemeği adlı kitabı bu türün dilimizdeki önemli eserleridir.

  düzyazı şiir türünü detaylıca anlattığım videoyu izlemek için: https://youtu.be/ec-swbpqqak
 • "çoğu insan hayatının düzyazısına büyük yatırımlar yaptığı için iflas eder. insanın şiir uğruna kendini mahvetmesi bir onurdur." oscar wilde