• mesela normal bir dvd* aldınız, tek yüzlü tek katmanlı. ne yazıyor üzerinde, 4,7gb yazıyor. ama siz o kadar veri yükleyebiliyor musunuz içine, yükleyemiyorsunuz. en fazla 4,38gb yükleyebilirsiniz. neden? şimdi bu dayılar aslında 4700000000byte olarak alıyorlar kapasiteyi. ama 4700000000b demek 4,7gb demek değil. x1000 değil, x1024 olarak katlanıyor çünkü. 1gigabyte = 1024megabyte = 1048576kilobyte* = 1073741724byte*. o zaman 4700000000b = 4700000000/(1024x1024x1024) = 4,38gb oluyor. bu cd için de böyle hdd için de böyle her tür veri deoplama işleminde böyle. biz dvd üzerinden gittik. yıl olmuş 2011, dvd üzerinden gidiyoruz, o da ayrı güzellik.
  • blu-ray ve bilimum yenilikten sonra artık ölmüştür. dvdrip diye boşuna demiyorlar.
  • digital versatile disk.. cd'den sonra cikan cd'ye cok benzeyen hayvan yogun teknoloji.. fmd'lerin aksine cd gibi tek katmanlidir fakat lazer cukurcuklarinin arasindaki mesafe 7 kat daha azdir..
  • nasıl yazılıyor bu dvdler? normal cdlere infrared yazarken kafa, dvdlerde bunu red de yazıyor haliyle daha ince oluyor, maviye kadar yolu var deniyor
    deniyor ki mavi de yazmayı başarırsak dvdnin bile binlerce katı bilgi saklanabilecekmiş.
  • sürücü olanini laptopumdan cikartip attigim hadise. hem elenktrügü az yiyor, hem de hava sirkülasyonunu sagliyor, hem de kilodan kaybediyor melet. pilini de salladim. caktim 320gb intern bi hdd, bi de 2gb ram. usb den de aldim backupini windozun. bi bucuk kilo oldu laptop yemin ederim. thermaltake sogutucusu da var altinda, püfür püfür. ne bacaklarim yaniyor, ne de ter icinde kaliyorum. yasasin wireless yasasin usb veriyolu, yasasin kapitalistik minimalizm. he laptop mu lan bu, bildigin bedtop diyebilir görenler. napim, ben öle seviorum.
  • boyle bolge bolge modelleri var bunlarin film izlemek icin degisiyor goruntunun sekli haliyle.

pal dvd full screen (4:3) 720x576{res} 4000 kbps{video} 384 kbps {audio data rate}
    ntsc dvd full screen (4:3) 720x480{res} 4000 kbps{video} 384 kbps {audio data rate}
    pal dvd wide screen (16:9) 720x456{res} 4000 kbps{video} 384 kbps {audio data rate}
    ntsc dvd wide screen (16:9) 720x360{res} 4000 kbps{video} 384 kbps {audio data rate}

seklinde cozunurlukleri ve data rate'leri vardir... ntsc saniyede 29.976 kare oldugundan; cozunurluk, vertical'da biraz duser. fakat filmlerin genelde 1'e 2.35 oraninda widescreen cekildigini dusunursek genellikle dussede bu filmden degil filmin ustunde ve altinda kalacak bosluklardan gidecektir. tabi bu dedigim haliyle 1/2.35 olan filmler icin gecerli. yoksa tabiki bir kayiptir full screen dedigimiz 1/1.33 oranindaki fimler icin.
  • buyuk harfle yazildiginda romen rakamlariyla "995"in yazilisina karsilik gelen kisaltma.
  • gravelius'un, bo$ olanlarini alirken marka seciminde acaip yakla$imlar sergiledigi veri depolama $eysileri:

-ya charm hangi markayi alsam ben acaba? bak burda hyundai var iimidir bu?
    *valla bilmem sen bilin.
    -oglum adamlar araba yapiyo lan, dvd'leri de cok iyidir kesin!

(akabinde o dvdlere yazilan butun her$ey yalan olur, ikinci bir dvd ali$veri$ine cikilir)

-charm.. yaw hangi markayi alalim bu sefer? aa bak philips var, abi adamlar ses sistemleri lcd tv'ler yapiyo, dvdleri
    de cok iidir kesin. aldim gitti.

(akabinde o dvdlere yazilan butun her$ey yalan olur, ucuncu bir dvd ali$veri$ine cikilir)

-charm bak maxell var burda. adamlar yillarin kaset markasi. tabii ya niye du$unemedim daha once.
    sar oglum ordan bi 25'li.
  • bill gates'e göre on yıl içinde bir önemi kalmayacak teknolojik zımbırtı.

http://www.hurriyetim.com.tr/…12@nvid~440286,00.asp
hesabın var mı? giriş yap