şükela:  tümü | bugün
 • deutsche wellenin politika, çevre, sanat, tarih, bilim teknoloji, kültür ve daha birçok konuda izlenmeye değer belgesellerinin bulunduğu youtube kanalının adı.

  önerilerimden bir tanesi, how artificial intelligence is changing our society isimli, yapay zeka temalı çalışmasıdır.
 • money, hapinness and eternal life- greed isimli belgeselini çok sevdiğim youtube kanalı.
  bunun üzerine bir de yuval noah harari'nin homo deus'unu okursanız, tam olur. ben de daha okumadım ama contexler örtüşüyor.

  "poor people who are surrounded by poor people for the most part they're not depressed. ıt's when there is poverty juxtaposed with inordinate riches that's what fosters depression and unwellness."

  evet bizi aslında üzüntüye ve depresyona sürükleyen şeylerden biri de, zengin ile fakirin arasındaki uçuruma şahit olmamız. bundan 50 sene önce herkes köyündeydi, çevresinde her zaman kendi gibi insanlar vardı ve belki de bu yüzden kimsenin hayatında kimsenin gözü yoktu. şuan herşeye şahit oluyoruz; varlığa, yokluğa... tüm fikirler, tüm bilgiler, tüm hayatlar elimizin altında.

  "humans appear to be the only creatures from existance without purpose is meaningless ı believe there are two exceptional days in every life the day we are born and the and the day on which we understand our purpose. what is important ? what is essential ? what do you live for?"

  bir de burası... hayattaki amacın ne? artık bir çoğumuz yeme, içme, barınma vs. ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. yediğimiz önümüzde, yemediğimiz arkamızda. inanç sistemlerimiz günden güne yerle bir olduğu için, kendimizi tanrısallaştırıyoruz. ötekine aslında o kadar da ihtiyacımız yok, üremeye ihtiyacımız yok, çünkü çok daha farklı amaçlar edinebiliyoruz bu hayatta. bireyselleşiyoruz.
  peki amacımız üremek değilse, kültürümüzü bir sonraki nesile aktarmak değilse, ibadet etmek ve varsa sonraki yaşamda tanrı'nın cennetine koyacağı bir kul olmak değilse, o halde amacımız ne? amacını bulan insan, gerçekten hem akıllı hem de şanslı bu devirde.