• herhangi bir kamera fanının(nikon veya canon farketmez) sevmeyeceği sensör/lens test sitesi. neden? çünkü objektif sonuçlar veriyorlar. eger test değerleri canondan yanaysa canondan, nikondan yanaysa nikondan para alıyorlarmış gibi zırlamaya başlarlar. ben bu adamların yaptığı işe saygı duyuyorum şapka çıkarıyorum ve çok objektif buluyorum.
  • kamera objektiflerini değerlendirken bile objektif ol(a)mayan test sitesi. öyle ki lens testlerinde bile sadece tek bir markanın makinalarını kullanırsanız objektiften verim alacağınızı söylemekten çekinmeyen, fanboylukta sınırları daha ileriye taşımaya çabalayan zımbırtı. yine de arasıra bakmadan edemeyiz o ayrı bir konu.

(bkz: nikon)
  • bariz bir şekilde nikon'u ön plana çıkartan site (yada canon gerçekten çok kötü) ancak aynı genişlikte makina/objektif testlerini yapan alternatif internet sitesi bilmediğim için bir anlamda el mahkum
  • özellikle lens anlamında şimdiye kadar canon'u üst sıralarda gösteren elle tutulur muadil bir inceleme sayfasına rastlanmadığından* son derece detaylı ve objektiftir.

beğenmeyen aynı test koşulları ile test edip karşılaştırabilir. (görüntü işleme ve optik teknolojiler alanında bilginiz yoksa test etmeden önce bu eksiği gidermeniz önerilir.)
  • cep telefonlarının da kameralarını profesyonel olarak inceleyip puanlandıran, görüntü kaydı ve fotoğraf çekimi yapan aletlerin müthiş bilimsel incelemeleri olan site. hangi cihazın kamerası daha iyi diye bakacaksanız buraya bakın.
  • (bkz: dpreview.com)
  • fotoğraf çekiminde nokia 808 ve nokia 1020'e hakettiği değeri vermeyen vasat site.
  • crop sensöre ff sensörden daha yüksek puan vermekten çekinmeyen sitedir.

(bkz: ortamlarda objektifiz deriz)

hangi sensörün hangi markaya ait olduğu ortafa sanırım.
  • haftasonu düğünde arkadaşlarla bol bol fotoğraf çekildik, çoğunda iphone x var. benim htc u11 hdr'da, düşük ışıkta, flaşlı donunda salladı iphone x'i, bir süre sonra sen çek hepimize göndere döndü olay. ama iphone x'in dxomark skoru 97, htc u11'inki 90.

(bkz: hassiktir be rıfat abi)
  • an itibari ile 109 puanla huawei p20 pro yu zirvede gosteren site. medyaya sizan test sonuclarina gore de yeni zirve sahibi 116 puanla huawei mate 20 pro olacakmis.
hesabın var mı? giriş yap