şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yakında çıkacak olan, sir david attenborough’nun seslendirdiği yeni bbc belgeselidir.

fragman
  • david dedenin bomba gibi döneceğinin sinyalini veren bbc earth şaheseri.
  • orta çağ strateji oyunu serisi olmak için iyi bir isim.
  • muhteşem bir bbc belgesel serisi daha. ilk bölümü olan chimpanzees hikayesiyle, detaylarıyla adeta bir sinema filmi. hatta bildiğin the revenant, david de leo dicaprio. yalnız david'deki karizma hiçbir dünya liderinde yok. bütün seri boyunca david ve grubunu gösterseler yine izlenir ama her bölüm farklı bir grup gösterecekler, daha da iyi. bbc yine yanıltmıyor, ingiltere'de yaşayıp elektrik faturamda bbc payı vermek istiyorum, çok seviyorum.
  • david'in sallanan taşakları gibi taşaklı bi yapım olmuş. sinema filmi modunda olduğu için spoiler girmeyi uygun görüyorum, ilk bölüm için.

--- chimpanzee ---

klasik belgesel sonu naptık nettik diye anlattıklarında öğreniyoruz ki ekip 2 yıldır david'i ve kabilesini izliyormuş. hatta bi yerde david attenborough buradaki fiziki zorluklardan daha zor bişi varsa o da şempanzeleri anlamak dedi. ekip üyesi bi prof şempanzelerin sosyal yaşamını ve karakterlerini o kadar iyi tanıyor ki inanılmaz bi pembe dizi hikayesini (kendi tabiriyle) yakalamayı başarmış ve bize şempanzeler hakkında inanılmaz şeyler verdi. david a. kadar bu prof kadın da belgeselin ilk bölümünün yıldızı bence.

david'e ise tek sözüm yok. adam hem siyaset biliyor hem zeki hem güçlü hem savaşçı hem de milletin içine girmeyip tek başına ağaçlarda takılmayı tercih eden asosyal ve varoluş acısı çeken bi şempanze resmen. dhskfjl bi ekip üyesi sonda david için marlon brando gibi karizma dedi zaten. david'in dizisi çıksa izlerim. caesar'a* da benziyor hem.

ayrıca david'in ölüme terk edildiği o büyük kavga sonrasında david'i çok seven ekibin ona yardım ettiğini düşünüyorum. söyleyemezler tabii ama bence etmişlerdir. yani ben olsam ederdim.

--- chimpanzee ---

edit: https://www.imdb.com/title/tt9130692/
  • en kaliteli belgesellerden bazılarına imzasını atan, dramalarıyla olduğu kadar belgeselleriyle öne çıkan bbc'nin yeni belgesel dizisi. başlamış, hatta 2 bölümü yayınlanmış. her bölüm farklı bir hayvanı ve ailesini merkeze koyuyor, yanılmıyorsam 6 bölümden oluşuyor dizi. ilk bölümde şempanze david ve kabilesi işlenmiş. sürükleyici bir bölüm olmuş. david üzerinden şempanzeler arasındaki güç mücadelesi anlatılıyor. ilk bölümü sevdim, bölüm, özellikle liderliğini korumaya çalışan david adlı şempanze etkileyiciydi. sanırsın planet of the apes'i izliyoruz. penguenlerin işlendiği 2. bölümü henüz izlemedim. 2. bölümü daha çok merak ediyorum, çünkü penguenlerin yaşamı daha etkileyici ve dokunaklı, bbc daha önce de penguenlerin (aslında neredeyse tüm hayvanların) yaşamlarını anlatmıştı.
  • ilk bölüm şempanze david karakteriyle etkileyici bir bölümdü. david'in liderliği kaptırmamak istememesi, rakipleriyle mücadelesi falan... bölüm bu açıdan iyiydi, bilgilendiriyor, şaşırtıyor. ama 2. bölüm önceki bbc belgesellerinden hiçbir açıdan farklılaşamamış. emeğe saygı duyuyorum. adamlar ingiltere'den ta kutuplara dek gitmişler, 8 ay boyunca orada, o dondurucu soğukta, fırtınada yaşayıp bu bölümü çekmişler. büyük bir emek var. ama sorun şu ki bbc'nin önceki belgesellerinde imparator penguenlere ayrıntılı bir şekilde değinilmişti zaten. dynasties'in 2. bölümü imparatorlar üzerine bilinmeyen bir şey söylemiyor. bu yüzden izlerken epey sıkıldım, çünkü dediğim gibi ben bu bölümün tamamını önceki belgesellerde izlemiştim, hem de gene attenborough emminin anlatıcılığında. şaşırdığım, yeni şeyler öğrendiğim bir bölüm olmadı. bilinenleri tekrarlamışlar. umarım 3. bölüm daha iyidir.
  • durdurup fotoğraf olarak saklamak istediğim çok güzel anlar vardı ilk iki bölümde de. izleyeceğinize pişman olmayacağınız bbc ve sir attenborough güzelliği.
  • aslanlar hakkında olan 3'üncü bölümü ilk bölüm gibi tek bir sürüye ve tek bir hayvana odaklanıp onun hikayesini anlattığı için sürükleyiciydi. yukarıda da denmiş, penguen bölümü daha önceki penguen belgesellerinden farklı bir şey içermiyordu. benim tek sevdiğim kısmı anne penguenlerin yavrularını çukurda bırakmak zorunda kaldıklarında belgesel ekibinin çukurdaki karı küreyerek onlara yol açma çabasıydı. onun dışında büyük kediciklerden charm ile şempanzelerden david şimdilik serinin kurtarıcıları. ikisinin de hayatı inanılmaz üzücü. doğanın ne kadar vahşi ve acımasız olduğunu, hiç öyle gaia edebiyatı doğa ana edebiyatı yapılıp romantize edilemeyeceğini charm ve david'in yaşamları üzerinden gördük. zulüm 14 milyar yıl önce başladı. :(
  • henüz ilk bölümün on beşinci dakikasında olmama rağmen söyleyebilirim ki izlediğim en başarılı belgesel.

--- spoiler ---
    fakat o yangın sahnesini beni düşünceleri sevk etti. lan o kadar yer yandı da mal gibi oturup çekim mi yaptınız yani?
    --- spoiler ---